29.03.2004 12:00 Alder: 16 yrs
Sprint Aagaard Korsholm

Skrevet af:
Sprint Aagaard Korsholm

Larsens gode tilbud

Lars har mange gode tilbud. Men de koster alle sammen noget. Måske billige, men bestemt ikke gratis! Som kristne har vi et mega meget bedre tilbud: det er gratis! Og så er det af en ganske anden kvalitet end det, de tilbyder i Jysk! Der er nemlig evighedsgaranti – og den holder!

Lars Larsen

Så har Lars Larsen besluttet at give alle danskere en gave her til Påske: hans nye bog om sig selv og Jysk Sengetøjslager. Fint nok – sikkert spændende læsning og i hvert fald god reklame for ham og hans firma. Det er da også trods alt med en vis stolthed, at man f.eks. kører rundt i de Baltiske lande og pludselig ser et velkendt skilt med den søvnige gås og det gode internationale navn: JYSK!

Et godt tilbud

Han sagde i tv-interviewet 24/3 at hans succes beror på et koncept, hvor man har så stor en kæde, at man springer grossist-leddet over og selv køber direkte ind og derved selv får rabatten. Og så skal man gi´ folk et godt tilbud! Og vove pelsen: turde satse stort og satse alt!

Jeg sad og så ham, mens jeg tænkte på en noget mere beskeden udsendelse, som vi netop skal til at foretage i vores lokale menighedsliv. Nemlig at udsende 1400 små foldere om ”Påskemysteriet” til husstandene i vores by. Og uden ellers overhovedet at sammenligne, fandt jeg nogle ligheder mellem Lars´s tilbud og vores.

Ingen mellemled

Lars springer grossisten over og køber selv direkte ind. Vi som kristne må springe alle mellemled over og selv henvende os til Universets skaber og herre! Hverken guruer, kurser, øvelser eller andre mellemled behøves!

Et rigtig godt tilbud

Lars har mange gode tilbud. Men de koster alle sammen noget. Måske billige, men bestemt ikke gratis! Som kristne har vi et mega meget bedre tilbud: det er gratis! Og så er det af en ganske anden kvalitet end det, de tilbyder i Jysk! Der er nemlig evighedsgaranti – og den holder!

Man skal vove pelsen

Lars lagde ikke skjul på, at det havde krævet hårdt arbejde i mange år at nå så langt. Alt måtte satses på dette ene mål!

Jeg kender én, der satsede uendeligt meget mere! Ikke for selv at blive rig, som Lars gjorde. Men for at gøre andre rige! Jesus satsede alt, gav sig selv – for at vi skulle blive rige.

Påske-tilbud

Jeg håber – og be´r til – at vores lille Påske-hilsen må blive læst. Tænk, hvis bare ét menneske i vores by finder ud af, hvad Påsken egentlig handler om! Yes!

Jeg går og spekulerer på: hvad vil jeg sige, hvis en af dem, der har fået vores folder, kontakter mig og spørger: ”Hvorfor er du egentlig så vild med Påsken?”.

Hvad ville du svare?

Jeg tror nok jeg ville svare cirka sådan: ”Det er fordi jeg i Påsken fejrer det, der er min største grund til tryghed her i livet. Jeg fejrer Guds tilgivelse og det evige liv.”.

Rigtig velsignet Påske til dig og dine naboer og venner på Messenger!


Sprint Aagaard Korsholm

Skrevet af:
Sprint Aagaard Korsholm

Lagt på nettet 29.03.2004

comments powered by Disqus

Samtalerum

I Samtalerummet kan du chatte direkte med en troende og erfaren kristen. Det er helt privat og du kan være anonym.

Når samtalerummet er åbent ser du denne fane i bunden af siden:

Læs også