Menu
Hvem er online
1 registrerede (Kristenliv) og 8 gæster online.

Statistik
2536 Brugere
23 Fora
7154 Tråde
116398 Indlæg
JesusNet anbefaler
Muligheder
Gå til
#82425 - 17/03/2007 10:04 Tro - Ikke tro
Anonym
Anonym


Hej. Jeg har det mærkeligt, her for tiden.
Jeg har været en tro kristen, i 1½ års tid, nu. Men her på det sidste, er jeg kommet i tvivl... Jeg får hele tiden de samme spørgsmål i mit hoved. Spørgsmål som:
1. Hvordan kan jeg vide at Jesus, overhovedet har levet?
2. Er der en Gud?
3. Hvorfor har Gud eller Jesus ikke vist sig, for nogle mennesker, i de sidste 2000 år?

Alt i alt, er jeg ked af over at være så forvirret...
Jeg er ked af at, man ikke ved om Jesus endelig har levet eller om han var Guds søn... Jeg vil gerne tro, men det er svært...

Til toppen 
#82426 - 27/03/2007 10:25 Re: Tro - Ikke tro [Re: ]
asas
GlobalModerator
Bruger

Reg.: 21/08/2001
Indlæg: 2338
Sted: Fredericia, Danmark
Hej hvpv

Jeg forstår godt dine spørgsmål og sin tvivl. Især fordi du ikke er ene om at være forvirret over den slags spørgsmål. Jeg tror de fleste kristne kender til den samme tvivl: Er det hele bare indbildning? Er Gud og Jesus bare en forestilling, som jeg - og en masse andre mennesker - har fået ind i hovedet?

Så længe vi lever med de begrænsninger i viden og forståelse som dette liv har, så er vi i rigtig mange forhold henvist til at tro. Det gælder ikke mindst i forhold til Gud og til Bibelens beretninger om hvem han er og hvad han vil og gør. Vi kan ikke vide med 100% sikkerhed, at det vi tror på er helt og fuldt sandt.

Men det gælder jo ikke kun troen på Gud. Det gælder også i forholdet til hinanden. Tillid til hinanden bygger også først og fremmest på tro. Og det gælder alle de værdier vi støtter os til i livet. De bygger på tro. På at der er noget jeg vælger at regne med og holde fast i - indtil det modsatte er bevist.

Vi kan nemlig også vende dine spørgsmål om: Er der noget bevis for at Jesus ikke har levet og ikke var den han påstod at være? Kan jeg have nogen sikker viden om at Gud ikke findes? Svaret er nej.

Vi kan have gode grunde til at antage at Gud ikke er til - eller til at antage at han er virkelig. Men vi kan ikke vide nogen af delene. Vi må tro på det, som vi er overbevist om er sandt. Og "overbevist" er jo netop noget som ligger over et bevis, altså noget som er mere end et bevis.

Jeg mener, at der er rigtig gode grunde til at tro at Gud er til og at han er sådan som Bibelen fremstiller ham. Det giver nemlig svar på en række af livets vigtigste spørgsmål:

  • Hvor alting kommer fra? Hvad er meningen med livet? Hvorfor er jeg her?
  • Naturens fantastiske orden og kompleksitet. Hvordan kan livet overhovedet fungere? Hvem er arkitekten bag livets enorme bygningsværk?
  • Hvor kærligheden og de moralske værdier stammer fra. Hvordan kan noget være sandt og forkert? Hvor kommer forelskelsen, sorgen og tilgivelsen fra?
  • Hvordan Jesu liv, død og opstandelse var mulig. Hvordan kan et menneske som Jesus have levet? Hvis Jesus hverken var sindssyg eller en bedrager, hvad var han så? Hvordan kunne han blive levende igen?
  • Betydningen af mine åndelige erfaringer: Hvem giver mig trygheden og glæden i at tro på Gud. Hvordan skal jeg forklare åndelige mirakler og fantastiske bønnesvar?

Jeg mener faktisk, at der er rigtig meget sund fornuft i at tro på Gud. Tro og viden er ikke to størrelser som ikke kan forenes. Der er intet af det vi véd, som udelukker, at vi kan tro på en Gud. Men at vi skal tro uden få 100% sikkerhed - det kommer vi ikke udenom.

Jeg har kigget lidt i vores arkiv og fundet nogle artikler og svar som måske kan hjælpe dig lidt i de spørgsmål du slås med:

Den ufattelige sandhed
Retten til attage fejl
Tro, viden og sund fornuft
Er Jesus en myte
Hvad skal jeg gøre ved tvivlen?

venlig hilsen
Asbjørn Asmussen

Til toppen 



Ordstyrer:  Bloch, Kefas, kristina 

| Sitemap | Til toppen© 2001-2012 Indre Mission. Ansv. redaktør: Peter Guldager Dahl. JesusNet.dk må citeres efter aftale. Alle henvisninger til siden er velkomne.
Silkjær