1 registrerede (1 usynlig) og
6
gæster online.
|
2536 Brugere
23 Fora
7154 Tråde
116398 Indlæg |
|
#72801 - 13/10/2006 10:00
En socialistisk venstremand?
|
Anonym
Anonym
|
"Det er rare mennesker, der har et meget kærligt hjerte i forhold til deres medmennesker. Det er al ære og respekt værd i dagens hårde Danmark. Men jeg har haft en dialog med Christian Hedegaard for at sige, at hvis de vil bosætte sig i Gørløse i større stil, er det allervigtigste altså, at de involverer sig i lokalsamfundet og ikke laver en enklave i byen og dermed får byens andre borgere imod sig." Sagt af Skævinges borgmester (se artikel her) Og det har han jo ret i. Men hvor går grænsen for, hvad et samfund kan kræve af sine medborgere? At de involverer sig? Ja, det er vigtigt både for lokalsamfundets og for deres egen skyld, men hvis det bliver et krav er det på kant med vores frihedsrettigheder. Noget lignende skete da en hinduistisk sekt ville etablere et center i en jysk landsby. Borgerne stod på hovedet for at brokke sig i frygt for at landsbyen ville blive indvaderet af mennesker, der ikke ville være en del af fællesskabet. Og politikerne blev inddraget i kampen. På den måde gøres lokalpolitik til en kamp for at opretholde en 'normalitet' a la det småborgerlige DDR, præcist som det også kom til udtryk i Rinkøbing Kommunes modtand mod abortmindelunden. Mvh. Jalokin
|
|
Til toppen
|
|
|
#72802 - 13/10/2006 10:07
Re: En socialistisk venstremand?
[Re: ]
|
Anonym
Anonym
|
Citat: "Det er rare mennesker, der har et meget kærligt hjerte i forhold til deres medmennesker. Det er al ære og respekt værd i dagens hårde Danmark. Men jeg har haft en dialog med Christian Hedegaard for at sige, at hvis de vil bosætte sig i Gørløse i større stil, er det allervigtigste altså, at de involverer sig i lokalsamfundet og ikke laver en enklave i byen og dermed får byens andre borgere imod sig."
Sagt af Skævinges borgmester (se artikel her)
Og det har han jo ret i. Men hvor går grænsen for, hvad et samfund kan kræve af sine medborgere? At de involverer sig? Ja, det er vigtigt både for lokalsamfundets og for deres egen skyld, men hvis det bliver et krav er det på kant med vores frihedsrettigheder.
Mvh. Jalokin
Det passer bare utrolig godt ind i Hedegaards kram at han og hans bevægelse nu kan betragte sig som værende 'forfulgte'.
Men de er jo ikke mere 'forfulgte' end folk der får en bøde for at have kørt for stærkt...
Jeg læser ikke det borgmesteren siger som et krav, men som et godt råd. Had og mistillid opstår som regel der hvor der ikke er et personligt kendskab. Og det er ligemeget om du er kristen, muslim eller filatelist.
|
|
Til toppen
|
|
|
#72803 - 13/10/2006 10:57
Re: Organisationen Evangelist
[Re: ]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 12/10/2001
Indlæg: 13970
Sted: Nivå, Karlebo sogn
|
Hej Jalokin og I andre - måske har I lyst til at kigge i Kristeligt Dagblad fra i går, 12. oktober, som har 7 spalter på forsiden med overskriften "Kristen sekt i politiets søgelys" samt på hele side 7 en udførlig artikel "Bønnemøder og boligspekulation".
Organisationen "Evangelist er kendt for møde- og foredragsvirksomhed over hele landet med fokus på dæmonuddrivelse og helbredelser - en lang række aktiviteter:
Pigehjemmet Tabitas Hus, Gørløse Rehabiliteringshjem for piger på Sallling Rehabiliteringshjemmet Vildkildegaard, Arnborg Rehabiliteringshjemmet Bakkebjerg, Græsted Rehabiliteringshjemmet Hartegård, Gørløse Bibelskolen Powerskolen, Hillerød Friskolen Musketerskolen, Hillerød Evangelist Media Bladet Evangelist Tabitas Hus Catering Alternativ Sommerfestival Mission i Grønland Hjælpeorganisationen Uganda Child Care.
De er kendt for at blæse på lovgivningen, og centrale personer inden for sekten er politianmeldt i sager om manglende byggetilladelser og overtrædelse af fredningsloven. De mener ikke, at de behøver at tage hensyn til jordiske regler, og den karimatiske Evangelist-leder Chr. Hedegard betragter alle anklager som chikane og forfølgelse.
Borgmesteren i Skævinge kommune udtaler: Det skaber uro, hver gang en ejendom bliver solgt, og man finder ud af, at den via stråmænd ender på Hedegaards eller hans nærmestes hænder.
Og Hedegård siger: (iflg. ejendomsinvestor David Klit, som er den mest aktive ejendomsopkøber og regnes for Hedegaards højre hånd vedr. bolighandler. ) "Jeg har så mange huse i Gørløse, at hvis du får det at vide, vil borgerne blive sure, og det vil blæse til et bål, som er godt i gang."
Hvis jeg kan bidrage og bære ved til netop det bål, gør jeg det hjertens gerne, derfor dette indlæg.
Sognepræst Roar Lavik, som har ydet hjælp til nogle af sektens ofre, skriver i en lang redegørelse for Chr. Hedegaards helt hårrejsende teologi bl.a.:
"Af Hedegaards selvbiografiske skildring fremgår det, at han selv over en periode på op mod et par år løbende har fået uddrevet ikke færre end ni dæmoner, og at den niende dæmon fastholdt ham i afhængighed af nikotin. Også rygning, der traditionelt anses for et adiafora, bliver altså betragtet som udslag af dæmoni! Med sådanne udsagn er det vanskeligt at fastholde saglighed og troværdighed!
Hedegaard lægger meget vægt på cigaretter og spiritus, som om det var virkelig alvorlige synder. Han anser ligefrem sig selv for en nasiræer, der i lighed med Samson og Johannes Døber ikke må drikke spiritus.
Eksemplet viser, hvordan der i fremgangsteologien sker en dæmonisering af alle forhold. Både sygdom, lidelser, synd – ja, sågar rygning forbindes med dæmoni."
kristina
Sandheden tro i kærlighed! (Ef. 4,15)
|
|
Til toppen
|
|
|
#72804 - 13/10/2006 11:46
Ikke et indlæg om evangelist
[Re: ]
|
Anonym
Anonym
|
Jeg har taget udgangspunkt i Evangelist fordi det er en aktuel sag. Evangelist og Chr. Hedegaard har ingen grund til at forfalde til en offerrolle (især ikke med de byggesager der kører).
Men jeg bliver urolig, når jeg se de krav om ensretning, som bl.a. Evangelist udsættes for sammen med mange andre. Man vil kun have dem som naboer, som man kan li'. Så snart det er en flok skøre hinduister, udviklingshæmmede, eller en abortmindelund, ja så skal der bruges DDR-metoder for at ensrette lokalsamfundet.
Hvad mener I om det?
|
|
Til toppen
|
|
|
#72805 - 14/10/2006 16:21
Re: Organisationen Evangelist
[Re: kristina]
|
Bruger
Reg.: 02/04/2006
Indlæg: 14
|
Hejsa allesammen.
Som jeg ser det er Hedegaard og Evangelist selv skyld i det de kalder for "forfølgelse", og jeg tror de MEGET gerne vil have at alle andre også siger de bliver forfulgt.
Jeg har selv hørt nogle af dem sige at det står jo i biblen at de kristne skal være forfulgte så det er der intet nyt i. Når de bliver forfulgt så ved de at de er på rette vej. Men hvis de overholdt vores lovgivning og måske blandede det med en god portion etik og moral så tror jeg ikke ret mange ville "være efter dem". En fra Evangelist siger vist direkte at de er ligeglade med vores lands love de gør hvad der passer dem og får de ikke lov så flytter de bare problemet et andet sted hen.
Hvordan ville vores samfund se ud hvis vi alle gjorde det ..????
Tænk hvis Hedegaard/Evangelist var mere åbne og spillede med åbne kort i stedet for alt det der for dække og opkøb ved hjælp af stråmænd og hvad ved jeg, Tænk bare på Karen Hedegaard der siger at hvis der bliver skrevet om hendes firma der hedder ACT245 så vil hun bare lave et nyt så folk ikke ved det er hendes firma.
Jeg forstår ikke den lukkethed.
kh ktf
|
|
Til toppen
|
|
|
#72806 - 14/10/2006 17:47
ACT245
[Re: ktf]
|
Anonym
Anonym
|
Nu hvor I alle har afsporet debatten kan jeg fortsætte ud af sidesporet:
act245.dk er i følge dk-hostmaster registreret af ACT245 på en adresse i Gørløse. Slå man denne adresse op på De Hvide Sider, er der ingen tvivl om at selskabet har noget at gøre med Evangelist.
Ændret af Jalokin (14/10/2006 17:53)
|
|
Til toppen
|
|
|
#72807 - 17/10/2006 12:02
Re: Ikke et indlæg om evangelist
[Re: ]
|
Bruger
Reg.: 07/04/2003
Indlæg: 2647
Sted: Århus
|
Hej Jalokin
For mig at se gør borgmesteren ikke andet end at opfordre Chr. Hedegaard og Evangelist til ikke at isolere sig fra det omgivende samfund. Men hvis de alligevel vælger at gøre det, er der nok ikke noget at gøre ved det. Det er jo ikke forbudt ikke at engagere sig i sit lokalsamfund. Man behøver i øvrigt ikke at være socialist for at mene, at det er en god idé at engagere sig i samfundet og sine medmennesker.
Guds fred Nikolaj
Jeg priser dig, fader, himlens og jordens Herre, fordi du har skjult dette for vise og forstandige og åbenbaret det for umyndige (Matt. 11,25)
|
|
Til toppen
|
|
|
#72808 - 17/10/2006 12:09
Re: Ikke et indlæg om evangelist
[Re: Nikolaj]
|
Anonym
Anonym
|
Hej Nikolaj!
Nej, i det konkrete tilfælde med Evangelist er der måske ikke noget at komme efter. Men hvad så, når et lokalsamfund aktivt, med hjælp fra byrådspolitikere, forsøger at forhindre bestemte grupper i at oprette centre, med den begrundelse at pågældende mennesker vil blive en 'by i byen'?
Mvh. Jalokin
|
|
Til toppen
|
|
|
#72809 - 18/10/2006 11:18
Endnu et eksempel
[Re: ]
|
Anonym
Anonym
|
Læse denne artikel i Politiken. Endnu et eksempel på lokalpolitikere, der overskrider deres grænser og truer demokratiet, den frie ejendomsret m.v. Her ser vi, at selv om vi i teorien har en grundlovssikret forsamlingsfrihed, så er enhver menighed mere eller mindre afhængig af velvilje fra det lokalpolitiske flertal. Hvis den ikke er der, er forsamlingsfriheden kun teoretisk.
|
|
Til toppen
|
|
|
#72810 - 18/10/2006 11:27
Re: Endnu et eksempel
[Re: ]
|
Bruger
Reg.: 07/04/2003
Indlæg: 2647
Sted: Århus
|
Hej Jalokin
Du har da ret i, at her går politikerne for vidt. Desværre har venstreorienterede ikke altid den store respekt for den frie ejendomsret (og andre frihedsrettigheder). Så vi er enige i det, selv om jeg selvfølgelig godt kan forstå (og dele) politikernes afstandtagen til Faderhuset.
Guds fred Nikolaj
Jeg priser dig, fader, himlens og jordens Herre, fordi du har skjult dette for vise og forstandige og åbenbaret det for umyndige (Matt. 11,25)
|
|
Til toppen
|
|
|
|