Menu
Hvem er online
1 registrerede (1 usynlig) og 6 gæster online.

Statistik
2536 Brugere
23 Fora
7154 Tråde
116398 Indlæg
JesusNet anbefaler
Muligheder
Gå til
#71938 - 30/09/2006 15:01 Findes tilfældighed? - fine tuned og kvantefysik
Anonym
Anonym


Dette indlæg er inspireret af trådene Kopernicus og Hvem skabte Big Bang?.

1) Udgangspunktet er, at i følge "fine tuned universe" er verden idag som den er fordi naturlovene med naturnødvendighed via udvikling har ført os herhen. Håber jeg har forstået det rigtigt.

2) Kan man sige at de store tilfældigheder (vejr, vind, klimaforhold, meteornedfald, menneskelige handlinger osv.) er et produkt af små tilfældigheder? Dvs. at alt tilfældighed skyldes kvantefysikken?

Mit spørgsmål er: Hvor og hvordan kommer tilfældighed ind i billedet, hvis vi antager at universet er udvklet sig som fine tuned beskriver? Og i sidste ende: Kan fine tuned universe forenes med kvantefysikken?

Mvh. Jalokin


Ændret af Jalokin (30/09/2006 15:02)

Til toppen 
#71939 - 30/09/2006 18:46 Re: Findes tilfældighed? - fine tuned og kvantefysik [Re: ]
again
Bruger

Reg.: 30/08/2006
Indlæg: 390
Det tror jeg ikke man kan svare entydigt på.

Hvis vi nu tager den med vejret, så opdagede klimaforskerne, til stor moro for omverdenen, den såkaldte sommerfugleeffekt for nogle år siden. En sommerfugl basker med vingerne i Brazilien, og som følge deraf kommer der måske en tornado i Texas tre uger senere.

Deres kontroversielle konklusion byggede på, at selv små ændringer i input data i deres modeller, gav store forskelle i vejrmodellernes forudsigelser af vejret over tid. Senere forskere har påpeget, at deres modeller dengang ikke indeholdt tilstrækkeligt meget dæmpning i formlerne, således at sommerfuglens effekt måske i praksis ville dø ud i den virkelige verden. Men man arbejder stadig udfra præmissen, at man aldrig vil blive i stand til at lave vejrudsigter der går særligt langt frem i tiden, fordi små forskelle over tid bliver til store forskelle. Se mere om sommerfugleeffekten bl.a. her http://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect

Sommerfugleeffekten hører til det man i den moderne matematik kalder for kaosteori. Mange har naturligvis (som du) spekuleret over, om kaosteori sammen med kvantefysik betyder, at aspekter af livet på langt sigt er kaotiske og derfor uforudsigelige, men spørgsmålet er aldrig blevet besvaret tilfredsstillende - vi aner ganske enkelt ikke om vores verden i praksis er deterministisk eller ej. Man kunne også svare på en anden måde: Vi ved ikke om det i princippet ville være muligt at beregne en nyfødts hele livsforløb eller ej!

Her er en kort beskrivelse af problematikken http://www.meta-library.net/physgloss/chaos-body.html

Med venlig hilsen Stig

Videnskab og tro komplementerer hinanden

Til toppen 



Ordstyrer:  Kefas 

| Sitemap | Til toppen© 2001-2012 Indre Mission. Ansv. redaktør: Peter Guldager Dahl. JesusNet.dk må citeres efter aftale. Alle henvisninger til siden er velkomne.
Silkjær