Når Dan Brown skriver en bog der for de kristne til at ryste er det vel mest pga ideen om at Jesus skulle være gift og havde fået et barn med Maria Magdalene.
Men hvad ville det endentlige gøre ved kristendommen, hvis... hvis Jesus var gift og var far til et barn?
Magdalene er fra kirkens side blevet set som en prostitueret, fra ca 500 talet og frem til år 1969 hvor kirken beklagede, og trak påstanden tilbage. Alt tyder i stedet på at hun var en velhavende kvinde, og en af Jesus disiple.
Biblen siger om Maria Magdalene
- Jesus driver syv ånder ud af hende
- Hun er rig og hun understøtter Jesus og disciplene
økonomisk
- En kvinde ved navn Maria, som nogle mener er Magdalene,
køber kostbare, vellugtende salver for at salve Jesus
- Hun er tilstede ved Jesu korsfæstelse
- Hun våger over hans grav
- Hun går hen for at salve Jesus efter hans død
- Hun er den første der ser at han er væk fra graven
- Hun er den der ser ham først efter genopstandelsen
- Hun er muligvis “den discipel Jesus elskede”. Dog er den
gængse opfattelse, at der er tale om Johannes (og at der
ikke hentydes til et seksuelt forhold).
Det ville i Jesus tid være unormalt ikke at være gift i en alder af 30. Mænd var normalt gift inden de blev 20. Der står ikke noget i biblen om at Jesus var gift, der står dog heller ikke noget om af han skulle være ugift. Og da dette var uhør på den tid, er det bemærkelsesværdig at der intet sted står noget om at han var ugift. At der ikke står noget om at han var gift, er derimod ikke unormalt for den tid.
I Nag Hammani rullerne står "og han elskede hende mere end de andre disiple, og kyssede hende [ofte] på [......]" ..... på hvad??? på kinden.. på hånden... på munden...??? Man kan kun ærger sig grundig over at netop dette ord mangler. Men er der her tale om Jesus hustro??
Jesus er Gud's søn, men født af et menneske. Gud har altså for en stun blandet sig med mennesket. Han har levet af Maria mens hun bar ham. For han var Gud's søn fra undfangelsen og ikke kun fra fødslen. Jesus levede, spiste, tissede (for den sags skyld) som menneske mens han gik på jord.
Vil det da ændre noget i vores lære fra Jesus, hvis han var gift?
Kan Jesus stadig frelse os, hvis han var gift?
Ville det ændre noget om han var far til et barn?
Eller siger alle disse historier om Jesus og Magdalene os blot, at Jesus så kvinder og mænd som lige, og omgav sig med dem begge?
Er der mere til det end øjet set, når Jesus som mand viser sig for en kvinde som den første efter sin opstandelse fra de døde, og giver netop hende til opgave at fortælle de andre disiple om dette??
Er det væsenligt at det er Magdalene han viser sig for og ikke en anden kvinde??