Menu
Hvem er online
0 registrerede () og 9 gæster online.

Statistik
2536 Brugere
23 Fora
7154 Tråde
116398 Indlæg
JesusNet anbefaler
Muligheder
Gå til
#58335 - 08/02/2006 18:46 Er næstekærlighed ikke også kærlighed ml. 2 mænd?
Anonym
Anonym


hvis biblen siger elsk din næste, hvorfor må en mand så ikke elske en mand?


Ændret af Benna (08/03/2006 11:25)

Til toppen 
#58336 - 27/02/2006 13:01 Er næstekærlighed ikke også kærlighed ml. 2 mænd?
Benna
Moderator
Bruger

Reg.: 12/11/2002
Indlæg: 81
Når vi i Bibelen lærer, at vi skal elske vores næste, så er det med en kærlighed, som vi ser Jesus elske med. For at kende dybden af det bud, må vi lære Jesus at kende, søge fællesskab med ham og bede om, at hans sind må få lov at præge os.

Jesu Kærlighed bryder med normer og forventninger
Jesus viste med hele sit liv kærlighed til mennesker, og han vakte opsigt med sine kærlighedshandlinger, som ikke alle lige kunne acceptere. Der var også på Jesu tid mange mennesker, der blev mødt af ligegyldighed, afsky, hån eller som folk blot bevidst undgik. Dem søgte Jesus fællesskab med på tværs af alle velansete etiketter. Det var i sær for de fromme lovkyndige jøder meget svært at acceptere. De brugte så megen energi på, at lægge afstand til de mennesker og dermed markere, at de mennesker ikke levede et liv, der kunne accepteres af den hellige almægtige Gud.

Kærligheden skaber nyt liv
Men Jesus lærte os noget meget vigtigt: at hans kærlighed ikke forudsætter en bestemt livsnorm, men i stedet er med til at skabe det. Vi ser, at i de mennesker, der møder Guds kærlighed, skabes en længsel efter at leve Gud nær og dermed grobunden til et nyt liv.

En gang kom de frommeste og mest velansete jøder (de skriftkloge og farisæerne) med en kvinde, der var grebet på fersk gerning i ægteskabsbrud (de undlod at tage manden med, han må jo ligesom også have været der... nå, men han var nok ikke lige så interessant for dem.) Kvinden havde handlet imod Guds lov, ingen tvivl om det, og efter moseloven var hun skyldig til straf. Alligevel får Jesus vendt situationen, så kvinden ikke er den eneste, der bliver udstillet i ydmyghed og skam, men alle de der triumferende havde slæbt hende frem til offentlig anklage, måtte tavse og med deres selvsikre stolthed offentlig knækket trække sig der fra. For Jesus bad den af dem, der var syndfri om at kaste den første sten. Det er en historie der gør stort indtryk på mig. For det viser os, at ingen af os har ret til at dømme hinanden. Ingen af os står syndfri over for Jesus. Jesus fordømmer heller ikke kvinden, i sin store kærlighed giver han hende muligheden for en ny fremtid: ”Gå og synd fra nu af ikke mere.”

Jesus er vores forbillede, når det drejer sig om at elske vores næste. Og den her beretning lærer os så meget på flere planer. Både om Jesus imødekommende kærlighed, på trods af åbenlys fejl og synd, og hans helt klare budskab om, at vi ikke har ret til at fordømme hinanden, og så ikke mindst hans kærlighed til at give det enkelte menneske en ny chance.

Den kærlighed må vi prøve at efterleve – over for alle, og den skeler hverken til køn, alder, race, uddannelse, evner eller andet.

Bibelen og homosekusalitet
Til sidst vil jeg bare sige, at når du nævner kærligheden mellem en mand og en mand, så tror jeg ikke, at du tænker på Bibelens bud om næstekærlighed, men om den kærlighed der får to mennesker til at give sig selv hen til hinanden og ”blive ét kød”. Den kærlighed er også givet fra Gud, fra skabelsens morgen, og den er bestemt for at være mellem én kvinde og én mand.

Hvis det er dét spørgsmål der interesserer dig at vide mere om, så har vi her på JesusNet en tama-side og Bibelens syn på homoseksualitet.
Homoseksualitet og Bibelens menneskesyn
Den vil jeg anbefale dig at kigge lidt på, og hvis der rejser sig flere spørgsmål på den baggrund, så er du velkommen til at vende tilbage.

Med venlig hilsen
Netmissionær
Benna Asmussen Hørlück
Benna@Jesusnet.dk

Til toppen 



Ordstyrer:  Bloch, Kefas, kristina 

| Sitemap | Til toppen© 2001-2012 Indre Mission. Ansv. redaktør: Peter Guldager Dahl. JesusNet.dk må citeres efter aftale. Alle henvisninger til siden er velkomne.
Silkjær