Du rører ved noget af det, som er det vanskeligste for os at acceptere – lidelsen. Hvorfor beskytter Gud os ikke mod alt? Hvad er troens skjold værd, hvis det alligevel ikke kan beskytte os mod problemer, bagtalelse, sorg, ulykker og meget mere?
Udtrykket: Troens skjold
Udtrykket troens skjold, stammer fra Efeserbrevet (kapitel 6 vers 16) og handler om, at vi som kristne skal iføre os Guds fulde rustning i kamp mod fjendens snigløb. Skjoldet bliver brugt som billede på troen, der skal forhindre djævelens gloende pile at ramme. De gloende pile må vi forstå som fjendes angreb, og det han vil ramme os med, er at friste os til synd. Sammenlignet med gloende pile, bliver fristelsen noget der borer sig ind i vores sind og skaber lyst i os til at synde. Troens skjold kan hindre det. Troen er tilliden til Jesus, og erkendelsen af, at vi er afhængige af ham, også når det drejer sig om at holde stand mod Djævelens snigløb.
Ingen garanti om et liv uden problemer
Men beskytter troen os ikke mod modstand og lidelser i denne verden? Nej, vi har ikke nogen garanti fra Jesus om, at vi som kristne kan regne med et nemmere og mindre problemfyldt liv. Det er heller ikke det billede, vi får af menneskelivet, når vi læser Bibelen. Det kan være frygtelig svært at acceptere. Men det er sådan det er. Vores liv er underlagt denne verdens vilkår. Men vi har løftet om, at Jesus vil være med os, og kender det liv vi lever. Jesus blev selv menneske og smagte denne verdens vilkår. Han ved hvad sorg er, han græd da Lazarus, han gode ven døde – Jesus ved om nogen, at døden er livets fjende, at vi ikke er skabt til at skulle dø, og det gør ham frygtelig ondt, at det er blevet vores virkelighed – men det er vores vilkår i den “faldne verden”. Jesus har overvundet dødens magt – ved at dø og opstå igen, så derfor er vores håb nu, at også vores død er besejret, men først må vi altså leve dette liv, hvor forgængeligheden sætter sine spor og døden er en realitet. Først derefter opstår vi til en nyt liv, hvor intet ondt mere vil kunne true os.
Jesus kender til livet
Jesus kendte i aller højeste grad også til at blive bagtalt og løjet om, til at blive ydmyget og hånet. Så når Jesus har lovet at være med os, så ved han, hvad det er, vi taler om, når vi i vores afmagt og angst be´r ham om hjælp. Dét der kan give en kristen tryghed, det er tilliden til at Jesus aldrig slipper os, at han altid vil rumme os i sin kærlighed, uanset hvad vi kommer ud for.
Læs Romerbrevet kapitel 8 vers 31 - 39
Hvad er der mere at sige! Er Gud for os, hvem kan da være imod os? Han, som ikke sparede sin egen søn, men gav ham hen for os alle, vil han ikke med ham skænke os alt?Hvem vil anklage Guds udvalgte? Gud gør retfærdig. Hvem vil fordømme? Kristus Jesus er død, ja endnu mere, han er opstået og sidder ved Guds højre hånd og går i forbøn for os.Hvem kan skille os fra Kristi kærlighed? Nød eller angst? Forfølgelse, sult eller nøgenhed? Fare eller sværd? – som der står skrevet: På grund af dig dræbes vi dagen lang, vi regnes for slagtefår. Men i alt dette mere end sejrer vi ved ham, som har elsket os. For jeg er vis på, at hverken død eller liv eller engle eller magter eller noget nuværende eller noget kommende eller kræfter eller noget i det høje eller i det dybe eller nogen anden skabning kan skille os fra Guds kærlighed i Kristus Jesus, vor Herre.
Og umiddelbart før denne forvisning, skriver Paulus også:
Vi ved at alt virker til sammen til gode for dem, der elsker Gud . (Rom 8, 28)
Dét er i troen på dette, at en kristen kan leve i tryghed i denne verden.
Vi har flere svar i svar arkivet, som rører præcis ved det samme tema, om hvorvidt den kristne er beskyttet på grund af sin tro. Her er to af dem, prøv at læse dem, og gå videre med flere af de relaterede svar. Det kan være godt at få sat lidt perspektiv på livet – ikke mindst når det gør lidt ondt.
Hvornår rammer ulykkerne mig?
Er det Guds skyld?
Med venlig hilsen
Benna Asmussen Hørlück
Netmisisonær
Benna@JesusNet.dk