Frelsens Hær hjælper også efter jordskælvet i det nordlige Pakistan.
Senest er en Frelsens Hærs konvoj med nødhjælp på vej til Abbotabad. Den medbringer mad,telte, tæpper til 5000 personer. Hver familie vil modtage en hjælpepakke som bl.a. indeholder mel, vand, mælk, te, sæbe m.v.
Et nødhjælpsteam bestående af 15 pakistanske frelsesofficerer følger med konvojen.
I området Balakot, hvor alt er totalt ødelagt og kaotisk stiller Frelsens Hær en teltlejr til rådighed med tæpper, tøj og fødevarer for de mange nødstedte familier. Nødhjælpen vil fortsætte i mindst 3-4 måneder, hvorefter genopbygningen formentlig vil kunne begynde.
Efter Balakot er Frelsens Hær rejst videre til egnen Manshera, for at uddele yderligere 200 telte til familier som har mistet alt og ikke har nogen steder at være. Men selv i disse telte er familierne udsatte overfor de kolde vinter-temperaturer som kan komme snart.
Fra Manshera er Frelsens Hær taget videre til Dadar for at uddele 104 telte i samarbejde med militæret. Nogle telte er så store, at de kan skabe husly for op til 10 personer.
For at få nødhjælp ud til de yderste ufremkommelige egne har Frelsens Hær indledt et samarbejde med den pakistanske hær, som transporterer varerne så langt man kan komme ad landevej. Herefter bliver varerne pakket og transporteret de sidste kilometer med muldyr.
Frelsens Hær har været i Pakistan siden 1883 og har knap 70.000 medlemmer, over 130 menigheder og en lang række institutioner og centre i landet.
Bidrag til Frelsens Hærs nødhjælpsarbejde i Pakistan kan indbetales på Giro 10120551 eller på
Bankkonto 4180 - 10120551.