Hej Miss Gothic
Jeg må indrømme, at jeg kender ikke så meget til goth og derfor har jeg nu surfet lidt rundt og læst om det forskellige steder. Såvidt jeg kan se, så er det ikke nødvendigvis umuligt at være kristen og goth. Der findes endda en særlig (engelsk) hjemmeside for kristne goth'er
http://www.christiangoth.com. Ud fra det jeg har læst, må jeg også give dig ret i, at goth'er kun sjældent er satanister. Goth er udsprunget af 80'ernes punk-kultur og ligner den meget. At være goth ser for de fleste ud til blot at være en livsstil, der mest handler om påklædning (sort) og musik, men også om et særligt pessimistisk og anarkistisk livssyn.
Når du spørger om du kan være goth og kristen på samme tid, så tror jeg det kommer an på hvad du selv lægger i dette at være goth. Hvis du vil være en kristen goth, så bliver du nødt til at tage afstand fra en del af det som præger mange goth-miljøer: fx hæmningsløshed, manglende respekt, racisme, sexualisme og anarkisme. Det passer dårligt sammen med de kristne dyder, som fx respekt, omsorg, medansvar, ydmyghed osv.
Som sagt findes der en del goth'er som bekender sig som kristne. Og derfor vil jeg opfordre dig til at finde ud af hvordan du bedst kombinerer din goth-livsstil med det at være kristen, dvs. tro på og være afhængig af Jesus. Det er nemlig først og fremmest det som gør dig til en kristen. Ikke holdninger og livsstil