Hej Kristina!
Nå, jamen så er der da endelig noget, jeg også er enig med ham i!!

Jeg er helt enig i dit indlæg.
Hej Ole!
Ja, jeg er på trods af min alder nok lidt konservativ/gammeldags.

De "gamle" sange fra hjemlandstoner el. for den sags skyld salmebogen, kan jeg ikke se, der er noget i vejen med. Lige bortset fra at de er skrevet for over 100 år siden.

Jeg synes dog ikke, at det i sig selv er diskvalificerende.
Jeg synes ikke, at der for nuværende, er ret mange salme/sangdigtere der har den kvalitet, som de gamle havde.
Der er rigtig mange af de gamle sange som kan stå selv, hvis du forstår.

Er der ikke lidt af det der med, at bare fordi det er gammelt, så er det kedeligt. Hvorfor ikke virkelig prøve at se kvaliteten i dem i stedet??
Her for et par måneder siden, var vi til et samfundsmøde. Det var en sangaften.
I samfundet har vi 7-8 forskellige bibeltimegrupper. Vi er inddelt efter alder.
Hver gruppe skulle bruge 10 min. på et indslag. Forslag til sange. Vidnesbyrd om sange m.m.
Det blev en mangfoldighed af sange.
De "gamle" bibelgrupper foreslog fra hjemlandstoner. De lidt yngre foreslog nogle af de nye i hjemlandstoner. De unge tog fra Ung sang. Og Juniorene sang fra Syng med.
Der fik vi lige det hele med.
De "gamle" var glade, de fik de sange der betød noget for dem. Vi unge var glade for vi fik lidt rock i synagogen. Så det var idel lykke!!
Jeg tror en god blanding af det hele, vil være det bedste.
Med en stor indbyrdes respekt for hinandens/alderens forskelligheder, så skal det nok gå.
Kan du hygge dig!
Løwendahl