0 registrerede () og
6
gæster online.
|
2536 Brugere
23 Fora
7153 Tråde
116397 Indlæg |
|
#16610 - 12/08/2003 11:40
Helligånden som gave?
|
Bruger
Reg.: 11/08/2003
Indlæg: 38
|
Jeg har læst lidt i bibelen og har fået noget af vores lære galt i halsen: At vi har fået Helligånden som gave i dåben.
Omvend jer og lad jer alle døbe i Jesu Kristi navn til jeres synders forladelse, så skal I få Helligånden som gave. (ApG 2,38)
bliver brugt som argument, men hvis jeg siger til dig, at jeg vil give dig en is, hvis du kommer hen til mig - betyder det så, at du automatisk får en is, hver eneste gang, du kommer? Jeg tillader mig at sige det her, fordi jeg ser mange eksempler, hvor folk ikke får Helligånden i dåben:
v12 Men da de nu troede Filip, der forkyndte evangeliet om Guds rige og om Jesu Kristi navn, lod de sig døbe, både mænd og kvinder. (ApG 8,12)
v15 Da de kom derned, bad de for dem om, at de måtte få Helligånden; v16 for den var endnu ikke kommet over nogen af dem, de var kun blevet døbt i Herren Jesu navn. (ApG 8,15-16)
Vi ser her, at Filip forkynder i Samaria, og de kommer til tro og bliver døbt. Der går så en tid, hvor apostlene i Jerusalem hører om det og sender Peter og Johannes til Samaria. Vi er enige om, at der her går "en tid", det er ikke umiddelbart efter, ikke? Først da Peter og Johannes kommer får samaritanerne Helligånden.
v47 »Mon nogen kan hindre disse mennesker i at blive døbt med vand, når de har fået Helligånden ligesom vi?« (ApG 10,47)
Cornelius og hans hus får Helligånden før dåben..
v13 Når da I, som er onde, kan give jeres børn gode gaver, hvor meget snarere vil så ikke Faderen i himlen give Helligånden til dem, der beder ham!« (Luk 11,13)
Jesus siger, man kan bede om at få Ånden. Hvorfor skulle man bede, hvis man kan få den ved at blive døbt?
Jeg synes, det er et problem, at man underviser, at Helligånden er en gave, vi får i dåben - jeg ser kun tynde argumenter, men stærke modargumenter i bibelen.
Jeg har fået en tanke: Kan Gud give os noget, vi tror, vi har? Hvis vi tror, vi har Helligånden, men i virkeligheden ikke har den - forhindrer vi så ikke os selv i at få den?
|
|
Til toppen
|
|
|
#16611 - 12/08/2003 11:58
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
Tjaaeee Helligånden som gave i dåben....det er en af de evangelisk lutherske "pakke-løsninger"  Umiddilbart er jeg enig med det du skriver, og håber det her bliver en spændende debat. Jeg tror ikke at "bare at blive døbt" er en sikker billet, og fakta er at vi ser rigtige mange mennesker som er døbt men ikke har helligånden eller nogen kendskab til deres nådegaver.. faktisk en ret ubehagelig tanke... Jeg er overbevist om at alle KAN modtage helligånden, og det siger biblen skam også....  Nogen siger at vi får ånden når Gud kan se vi er klar... Men jeg tror at alle enhver kan få hjælp eller modtage hjælp fra ånden uanset hvem eller hvor man er i sit åndelige liv. Måsker er Helligånden endnu en ting vi aldrig kommer til at forstå helt. *S*S* mvh-- Pente costal Fyldt af helligånden, forkynder af frelsen ved Kristus
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16612 - 12/08/2003 14:01
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej PC
Der står jo skrevet at når vi bliver døbt får vi Helligånden som gave, er der nogen grund til at betvivle dette?
Endvidere skriver du: "vi ser rigtige mange mennesker som er døbt men ikke har helligånden" Hvordan vil du vurdere om et menneske har Helligånden?, og så skriver du "eller nogen kendskab til deres nådegaver" Måske lægger man mere vægt på at lede andre mennesker til Herren, og holde sin sti ren ved at bede om syndsforladelse end en egentlig vægt på hvad man mon har som nådegave. Nådegaven virker i dette menneske uanset bevidstheden derom...
Hvordan ER det du omtaler den tredie PERSON ! ! ! i Guddommen????
"Nogen siger at vi får ånden når Gud kan se vi er klar... Men jeg tror at alle enhver kan få hjælp eller modtage hjælp fra ånden uanset hvem eller hvor man er i sit åndelige liv. Måsker er Helligånden endnu en ting vi aldrig kommer til at forstå helt. "
En "ting"? og du skriver "alle enhver kan få hjælp fra "ånden"
Den tredie person Helligånden er en HAN, det er Talsmanden, og HANS opgave er sandelig ikke at komme med kraft, gaverregn...og give hjælp som en anden tjener!
Helligåndens opgave er at pege på synd, retfærdighed og dom ! Hver gang dine tanker bliver ledt på dine synder, der adskiller dig fra Gud, er det ved Helligånden. Helligånden vil pege på Jesus Kristus, og på Ordet. Det er korrekt at man får kraft ved Helligånden, men jeg er ikke sikker på at det er den samme kraft vi taler om. Det er jo ikke kraft i "kødets" tjeneste...eller for at vi skal have det godt, nej, det er til at forkynde Ordet !
Men eftersom Gud Ord bliver mindre nogle steder, og kraften bliver stærkere samme sted, tvivler jeg stærkt på at dette er ved Helligånden, nok nærmere..... en ånd.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16613 - 12/08/2003 14:19
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
I missionsbefalingen Jesus giver siger han at vi skal døbe i Faderens og Sønnens og Helligåndens navn:
"Matt. 28, 16-20 Men de elleve disciple gik til Galilæa til det bjerg, hvor Jesus havde sat dem stævne. v17 Og da de så ham, tilbad de ham, men nogle tvivlede. v18 Og Jesus kom hen og talte til dem og sagde: »Mig er givet al magt i himlen og på jorden. v19 Gå derfor hen og gør alle folkeslagene til mine disciple, idet I døber dem i Faderens og Sønnens og Helligåndens navn, v20 og idet I lærer dem at holde alt det, som jeg har befalet jer. Og se, jeg er med jer alle dage indtil verdens ende."
Dette er Jesu EGNE ord ! ! ! Er der så noget som helst der skulle indikere at man så desværre ikke får Helligånden selvom man omvender sig og kommer til tro, bliver "født på ny" osv?
....at måske ligefrem skal døbes IGEN og for at være helt sikker, skal man også en yderligere dåb med Helligånden.
HVORNÅR ER DET NOK?
Jeg kender en kristen kvinde, der som barn blev barnedøbt, senere blev hun JV, hvorefter hun blev døbt, så blev hun karismatiker, minsanten om hun ikke skulle døbes igen, og for at det ikke skal være løgn yderligere skulle hun også døbes med Helligånden.....ak-ja!
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16614 - 12/08/2003 14:37
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 11/08/2003
Indlæg: 38
|
Jeg skal lige love for, at du går til angreb her. Jeg har valgt at være lidt hård ved dig i dette indlæg, fordi jeg nok mener, du lige skal overveje dine udsagn lidt dybere. Jeg ønsker ikke at hugge dig ned, men vil bare prøve at åbne dig lidt op. Tilgiv mig på forhånd for den ret kontante stil.
>Der står jo skrevet at når vi bliver døbt får vi Helligånden som gave, er der nogen >grund til at betvivle dette?
Vil du ikke prøve at kigge i min oprindelige tråd? Jeg mener netop, at der er grund til at betvivle dette. Jeg er interesseret i at høre, hvad du mener om det.
>Endvidere skriver du: "vi ser rigtige mange mennesker som er døbt men ikke har >helligånden" Hvordan vil du vurdere om et menneske har Helligånden?
Mark. 16,17-18. Jeg ved, det vil provokere dig, men her er et vers, der fortæller, hvilke tegn, der følger mennesker, der tror. Hvis ikke disse tegn følger dig... Det er ikke mine ord, men Jesu..
>Måske lægger man mere vægt på at lede andre mennesker til Herren, og holde >sin sti ren ved at bede om syndsforladelse end en egentlig vægt på hvad man >mon har som nådegave. Nådegaven virker i dette menneske uanset >bevidstheden derom...
Det er jeg ikke sikker på, du kan underbygge udfra bibelen. Jeg tror bestemt, at nådegaverne er vigtige, og at der er stor grund til at kende til sine nådegaver på samme måde, som det er rigtig godt at vide, hvad for noget værktøj, man har i sin kasse, da det på den måde er nemmere at bruge det rigtigt. Der står intet om, at vi ikke skal tænke på, hvilke nådegaver vi har. Hvorfra har du, at nådegaven (nådegaverne - jeg tror, vi kan have mere end én jvf. 1. Kor. 12) virker uanset, om vi er bevidste om den eller ej? Det er svært at give skriftsteder på det, for jeg tror ikke, de er der.
>Hvordan ER det du omtaler den tredie PERSON ! ! ! i Guddommen????
Pente Costal betyder pinse og hentyder sikkert til PC's baggrund. I pinsekirken bruger man lidt andre termer end i IM, så der er ikke grund til at blive fornærmet over et andet ordvalg, end du ville bruge. Jeg tror ikke, PC ønsker at nedgøre Helligånden.
>"Nogen siger at vi får ånden når Gud kan se vi er klar... >Men jeg tror at alle enhver kan få hjælp eller modtage hjælp fra ånden uanset >hvem eller hvor man er i sit åndelige liv. >Måsker er Helligånden endnu en ting vi aldrig kommer til at forstå helt. " > >En "ting"? og du skriver "alle enhver kan få hjælp fra "ånden"
Se i mit oprindelige indlæg om Filip og samaritanerne i ApG. De FÅR Helligånden efter noget tid, så det er åbenbart noget, man kan få (eller nogen for ikke at fornærme dig.)
>Den tredie person Helligånden er en HAN, det er Talsmanden, og HANS opgave >er sandelig ikke at komme med kraft, gaverregn...og give hjælp som en anden >tjener!
Begrænser du ikke Helligånden med dette udsagn? Læs 1. Kor. 12 - gaver tildelt ved én og samme Ånd.
>Helligåndens opgave er at pege på synd, retfærdighed og dom ! Hver gang dine >tanker bliver ledt på dine synder, der adskiller dig fra Gud, er det ved Helligånden. >Helligånden vil pege på Jesus Kristus, og på Ordet. Det er korrekt at man får kraft >ved Helligånden, men jeg er ikke sikker på at det er den samme kraft vi taler om. >Det er jo ikke kraft i "kødets" tjeneste...eller for at vi skal have det godt, nej, det er >til at forkynde Ordet !
Dit udsagn her henviser til Joh. 16. Har du læst sammenhængen? Om synd, at I ikke tror på mig... Der står ikke synder, men synd. Er du klar over, at dine synder er tilgivet i det øjeblik du tager imod Jesus? Det er ikke dine bekendelser, der tilgiver dig.. Se 2. Pet. 1, 8-9. Du er tilgivet for dine tidligere synder. Det er utroligt farligt af dig at kalde det for kødets tjeneste. Kan du vise mig et sted, hvor der står, at Gud ikke OGSÅ ønsker vi skal have det godt? Du behøver ikke at begrænse Gud til kun at ville have sit ord spredt. Han har da samtidig omsorg for det enkelte menneske og ønsker, det skal have det godt. Jeg tror da nok, Gud også kan overskue det.
>Men eftersom Gud Ord bliver mindre nogle steder, og kraften bliver stærkere >samme sted, tvivler jeg stærkt på at dette er ved Helligånden, nok nærmere..... en >ånd.
Wow.. pas lige på her. Det er bestemt en hård dom, du afsiger. Har du læst om at prøve ånden i 1. Joh ? Prøv at tage til et møde med helbredelser og afprøv prædikanten med denne test.
IChThYS
|
|
Til toppen
|
|
|
#16615 - 12/08/2003 14:49
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 11/08/2003
Indlæg: 38
|
Malli... du læser altså ting ud af bibelen, som ikke står der.
Jeg kender godt missionsbefalingen - har hørt den igen og igen i søndagsskole, IMU osv, men der står altså ikke noget om, at du får Helligånden som gave i dåben. Får du også Faderen som gave så? Sønnen? Det må man jo gøre, hvis dit argument skal holde. Der står bare, at vi skal døbe - kort sagt - i Guds navn, fordi Han er treenig af Faderen, Jesus og Ånden. Andet står der ikke i det vers om det.
Ang. dåb igen og igen. Tja.. For mig er det ikke et problem. Har du læst ApG. 19? Her døber Paulus faktisk nogle disciple, som allerede er døbt. Jeg kan ikke se det farlige i det, når Paulus heller ikke kunne.
IChThYS
|
|
Til toppen
|
|
|
#16616 - 12/08/2003 15:16
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Ichtys
De mennesker der modtager Helligånden er for mig at se døbt med Johannesdåben. For mig at se lyder det fuldstændig gakket hvis man både skal døbes i F,S, H navn og så lige døbes i Helligånden en gang til, det er da kun at så tvivl om at den dåb man har modtaget en gang er gyldig....
Jeg spørger igen er der nogen som helst grund til at betvivle at man modtager Helligånden, når man bliver barnedøbt?
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16617 - 12/08/2003 15:28
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Ichtys
Det første har jeg kommenteret i et indlæg. Og ja, jeg bliver meget vred, når mennesker både træder Herrens pagt under fode og omtaler Guddommen uden ærefrygt, som en ”ting”
Mark: Og disse tegn skal følge dem, der tror: I mit navn skal de uddrive dæmoner, de skal tale med nye tunger, v18 og de skal tage på slanger med deres hænder, og drikker de dødbringende gift, skal det ikke skade dem; de skal lægge hænderne på syge, så de bliver raske.«
Jeg ved ikke hvor langt du er nået med den dødbringende gift J Men hvorom alting er disse ting kun TEGN, der ledsager EVANGELIET! Det med at tale i nye tunger nævnes ikke efter korinthermenigheden. Men uanset, er dette ikke tegn på noget som helst ved et menneske!, for disse ting kan du faktisk også finde i den okkulte verden….
Nej Åndens frugt er noget helt andet:
”Men Åndens frugt er kærlighed, glæde, fred, tålmodighed, venlighed, godhed, trofasthed”
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16618 - 12/08/2003 16:36
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 11/08/2003
Indlæg: 38
|
Det, jeg betvivler er ikke, om du har modtaget Helligånden, men om Helligånden automatisk bliver givet ved dåben, hvilket jeg må sætte store spørgsmålstegn ved ifølge versene i min første tråd.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16619 - 12/08/2003 16:48
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 11/08/2003
Indlæg: 38
|
Der står, at tegnene skal følge dem som tror i min bibel... For mig at se, må det betyde - dem som tror, ikke evangeliet. Ellers ville Jesus sikkert have sagt det.
At træde på guddommen, vil jeg stadig mene er din fortolkning af PC's ord. Jeg tror ikke, han ønsker at træde på guddommen. Du må da også være lidt nådig - man kan da komme til at skrive nogle ord, som man måske ville have omformuleret, hvis man lige havde vendt dem en time først.
Vil du kalde mig okkultist, hvis jeg taler i tunger? Bibelen er ikke skrevet som en kronologisk bog, men en samling af mange bøger og breve. Du kan derfor ikke drage som slutning, at tungetale ikke bliver brugt bare fordi det ikke står senere i bibelen. Det eneste, du kan drage af slutning derudfra er, at det ikke er omtalt. Pas på med at lægge fortolkninger ind i ordet. Det klarer sig fint uden - tag ordet, som det er.
Paulus skrev ikke brevene i en eller anden kode, som menigheden skulle fortolke, men han skrev brevene, så de kunne forstå dem. Jeg tror, at misforståelserne kommer, når vi lægger tolkninger ind, som ikke er direkte.
Mat 7,1-5. Pas på med at dømme dine brødre og søstre. Måske tager de fejl, men måske har de ret. Hvis de har ret, rammer din dom dig selv. Jeg siger ikke dette for at hugge på dig, men overvej dine ord. Jak. 1, 26-27. Tøjl din tunge... pas på dine ord.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16620 - 12/08/2003 16:56
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
kære malli.. Hvor har jeg ondt af dig, for der er vist ting din stædighed aldrig vil forstå.. Og hvordan du vil dreje det er op til dig... "Måske er der mennesker der har tralvt med vigtigere ting end sine nådegaver.." Well kære malli lad mig gøre det klart for dig at Paulus opfordre os til at stræbe efter vores nådegaver. I at kende sine nådegaver ligger flere tíng end en række talenter. Det er en del af nøglen til at kende ens kald og tjeneste. Man kan ikke ro mod strømmen uden åre, men prøv du bare malli.... Og du behøver ikke at belære mig om Helligånden, for efter min mening så tror jeg ikke rigtigt du ved hvem han er. Siden du kan rakke ned på mirakler og karismatiske kristne...og mere til. Og du brokker dig om min omtale af ånden, well igen....du bagtaler og hakker ned på Guds prædikanter...Udstiller Christian Hedegaard, Charles Ndifon og Benny Hinn..  ... Udlægger dem som onde mennesker, men i sandheden er de ægte kristne som gør hvad Gud har givet dem bedsked på. Og dine egne prædikanter, dem du kan lide..dem er der ikke noget i vejen med...Malli!!! GROW UP.  Hvis du mener jeg er så forfærdelig til ikke at bruge de rigtige grammatiske sætninger om Helligånden, så glæd dig over at Gud har salvet mig til at være en evangelist som har fremgang, som hjælper folk indtil korset.....og som forkynder omvendelse og nåde..og glæden ved Gud.... ikke frygten og truslen. Ja malli! Jeg skrev tjener, Helligånden tjener Gud, og gør det gennem os. Og ja få hjælp. Jeg vil ikke forlange at Helligånden er der..jeg vil ikke kræve det..jeg vil lade det være op til Gud om det er hans vilje..at jeg skal få hjælp fra ham. Derfor er jeg blevet en sådan dygtig evangelist..... fordi Gud er ved roret. Folk som ikke har helligånden.....  Well jeg kender mange som kommer i kristne kredse, lever som kristne på ydersiden...de er døbte... Men der er ingen brand, ingen glæde over korset, ingen lyst til tjeneste, ingen ting..... AT ALL.............. De er udvidne om biblen og den lære og det åndelig liv har de aldrig kendt til....og det lyser ud af dem.. Jeg dømmer ingen....jeg bedømmer.....og jeg græder over det..virkelig græder......  Og for at komme af med lidt mere galde...største delen af før nævnte mennesker har deres base i folkekirken. Jeg tror på at vi som kristne modtager helligånden, men jeg vil ikke stramme det op på din måde med.....døbt=helligånd... For fakta er anderledes.....i den virkelig verden sker nogen gang anderledes........... mvh- en forkynder af det sande evangelium om Kristus Pente costal
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16621 - 12/08/2003 17:01
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
......................AND THE CROWED GOES WILD...................
Hejsa, synes det er fedt indlæg. Jeg har selv valgt at tage en lidt hård tone på. Bare den ikke bliver bitter eller hadsk. Jeg må indrømme at jeg igen har enig i meget at det du siger
Og tak for opbakningen, og fedt du ved hvad mit navn betød.
mvh. PC
ps. God bless
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16622 - 12/08/2003 17:06
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
Amen Ichtys... Jeg tror at grunden til at den kære Malli går så meget op i min omtale af Herren og Ånden... stikker dybere end det. Du har ret i at vi nok har andre termer i pinsen end i IM... Men sjovt nok så har jeg også en del venner fra IMU som bruger nogle "skæve" udtryk. *S* Og igen på engelsk, og hjemme i Uk, hvor jeg er fra hedder det sig " the holy GHOST" det hellige spøgelse??? *SSSS* kom så Malli.... mvh- Pente costal
Ændret af Pente Costal (12/08/2003 17:19)
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16623 - 12/08/2003 17:08
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
tsk tsk tsk... Det må da stå klart, at hvis man ikke bliver døbt i tro..så er det en værdiløs dåb.
mvh- PC
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16625 - 12/08/2003 18:16
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Ichtys
"Mat 7,1-5. Pas på med at dømme dine brødre og søstre. Måske tager de fejl, men måske har de ret. Hvis de har ret, rammer din dom dig selv. Jeg siger ikke dette for at hugge på dig, men overvej dine ord. Jak. 1, 26-27. Tøjl din tunge... pas på dine ord. "
Jeg bliver lidt træt af denne formanende pas på!, man har vel lov til at sætte spørgsmålstegn ved tingene, derudover må man godt dømme det der bliver lært!. Det er bestemt ikke i Kristi ånd at vi skal passe på med alverdens ting. Tænk på at den vantro Thomas stak fingrene i Jesu sårmærker inden han ville tro, og Thomas blev sandelig ikke forkastet af den grund. Nej, Herren har givet os et hoved at tænke med, og det skal vi bruge, for i endetiden kommer Satan med tegn og mirakler...ja, han vil endda få ild til at falde ned fra himlen. De ydre ting kan vi ikke dømme på, men kun på det der siges! Er læren i overensstemmelse med Kristi lære om omvendelse til syndernes forladelse? osv....og det ikke bare må vi - det SKAL vi!
Det er også en træls ting hvis man skal til at bedømme folks åndelighed ud fra hvorvidt de taler i tunger og kan træde på skorpioner, Jesus sagde at den der ville være den største skulle være alles tjener. I det hele taget tilkommer det ikke os at bedømme andres åndelighed, men udelukkende det der læres.
Jeg taler ikke om kristne okkultister! Det jeg taler om er at disse tegn som du refererer til OGSÅ kunne passe ind i andre sammenhænge. Tungetale (har også et andet fint ord) indgår ikke kun i kristendommen! Mirakler og helbredelser har kristendommen heller ikke monopol på. Derfor er det alt for snævert at vurdere noget som helst på.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16626 - 12/08/2003 18:21
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli.
Jeg spørger igen er der nogen som helst grund til at betvivle at man modtager Helligånden, når man bliver barnedøbt?
Ja, selvfølgelig da. Hvordan vil du have, at et uomvendt menneske skal kunne modtage Helligånden?
|
|
Til toppen
|
|
|
#16627 - 12/08/2003 18:26
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 11/08/2003
Indlæg: 38
|
Ved du, hvad kristendommen har monopol på? Mirakler, helbredelser, tungetale i Jesu Kristi navn. Bedøm du bare alt, hvad du vil, men fordøm ikke.
Jeg advarer, fordi Guds ord advarer. Det kan godt være, at PC kommer i en pinsekirke, men hvis du vil kalde ham kætter eller heretisk (vranglære) afsiger du en dom, som du skal være meget sikker på er sand for ikke at få enden på komedie.
Jeg siger bare, at det nogle gange er vist at holde lidt igen.
Sagen er, at jeg selv har haft holdninger i stilen med dine, men er (af Helligånden) blevet vist, at jeg ikke havde ret på alle områder. Derfor er jeg mere ydmyg.
Jeg vil bare opfordre dig til at se på nogle vers i bibelen og så undersøge, hvad der står, og ikke mindst hvad der ikke står. Jeg tror, Jesus sagde, hvad han mente - det er der ingen grund til at tolke på.
Om tungetale er et tegn på, om du er kristen? Det tror jeg ikke, for mange kristne ønsker ikke gaven og er bange for den. Jeg mener bare, at Jesus taler så naturligt om det, at det ville være noget, alle kan få. Desværre er der mange, der siger, de har det godt nok uden - det er en skam, for tungetale er værdifuldt og en gave, Gud ønsker at give. Hvem skulle jeg så være at sige nej tak?
|
|
Til toppen
|
|
|
#16628 - 12/08/2003 18:32
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Om tungetale er et tegn på, om du er kristen? Det tror jeg ikke, for mange kristne ønsker ikke gaven og er bange for den.
Det kunne jo også tænkes, at det er fordi, der ikke på samme måde er brug for gaven i dag, hvor mange mennesker forstår et sprog som engelsk. Ligeledes rejser de færreste ud i verden, hvor tungetalegaven ville kunne bruges. I de almindelige danske menigheder er det nok begrænset, hvor værdifuld denne gave er.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16629 - 12/08/2003 18:34
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej PC
Gider du godt lige lade være med at tale ned til mig. Din udtalelse om at jeg ikke ved hvem Helligånden er afslører et hovmod, som er ganske uklædelig.
Du glemmer at jeg er gammel karismatiker, og har været i denne bevægelse i mange år, talt i tunger osv. det er sandelig ikke mindst på baggrund af min erfaring jeg udtaler mig.
Derudover kan jeg læse i Guds Ord, og der står Talsmanden bestemt ikke omtalt som en "ting". Vi taler om Den hellige Tre-enige Gud!. Jeg finder det forfærdende at du ikke tager denne korrektion til dig, for det havde indikeret bare en smule Gudsfrygt.
Ja, jeg kan mærke Guds nærvær OGSÅ i Evangelisk-luthersk Frikirke...og derhjemme. Dette er af ren nåde, og ikke efter min trosstyrke eller noget som helst der kunne tilskyldes min fortjeneste. Ren nåde! Men det at jeg kan det må aldrig blive det bærende element. Jeg kan jo ikke sige "Gud er en levende Gud" og så der underforstået kan læren gå ud over Guds Ord, for det kan det ALDRIG! Det er jo når de forskellige forkyndere kommer med en lære der ikke er i overensstemmelse med Guds Ord "kom til Jesus og få et mirakel" eller man sammenblander "lov og evangelium" jeg råber vagt i geværet, det er sandelig ikke deres åndelighed jeg anfægter, det er det de siger, deres lære!
Men som du også kan høre fra Ichtus må man jo ikke sige noget, for man må ikke dømme - JO, man må så!
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16630 - 12/08/2003 18:36
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej PC
Det betyder jo ikke at Helligånden ikke kan virke!
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16631 - 12/08/2003 18:40
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli.
Helligånden virker på alle mennesker, for at de skal omvende sig. Men dette har intet at gøre med Helligåndens gave, som de kristne modtager.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16632 - 12/08/2003 18:59
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
|
|
Til toppen
|
|
|
#16633 - 12/08/2003 19:07
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
for man må ikke dømme - JO, man må så!
Jo, det må man godt, for lige som Faro dømte det førstfødte barn drabt, blev dommen også tilsagt ham. Så døm du bare dig selv, men jeg vil bede for dig at du ikke vil gøre det. Tilgengæld skal vi binde og løsne mens vi lever.
K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16634 - 12/08/2003 19:09
Re: Helligånden som gave?
[Re: steincke]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kim
Han skal undervise om synd, retfærdighed og dom Joh. 16, 8, derudover kaldes Talsmanden også "Sandhedens ånd", for han skal afsløre sandheden, dels om de åndelige ting og dels sandheden om os selv, i lyset af Guds Ord. Helligånden peger på synd fordi vi skal kunne omvende os og bede om tilgivelse ved korset! - ikke for at vi skal få angstneuroser.
Modstanderen peger ganske rigtig også på synd, men her er formålet et GANSKE andet, nemlig at vi skal føle os så elendige at vi vender Gud ryggen. MEN, som Luther sagde er Satan Guds lænkehund, så Gud lader disse ting ske.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16635 - 12/08/2003 19:12
Re: Helligånden som gave?
[Re: steincke]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kim
I Bibelen laves stort set ikke andet end bedømmelse....., af ånder, af lære, af falske profeter, af vranglære. Så du kan ikke skræmme livet af mig med den slags udtalelser.
Iøvrigt mht at binde og løsne, er det altså i forhold til forladelse brugt i menighedstugt.....og ikke "binde og løsne" ånder som man gør nogle steder.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16636 - 12/08/2003 19:13
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
Hej Malli.
Jeg startede også med at sige det kunne være ordkløveri.
K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16637 - 12/08/2003 19:16
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
Kære broder Malli.
Er vi ikke sammen i Kristi legme? Det håber jeg du er. Derfor må vi opmuntre himanden og ikke dømme.
K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16638 - 12/08/2003 19:19
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
Paulus skrev ikke brevene i en eller anden kode, som menigheden skulle fortolke, men han skrev brevene, så de kunne forstå dem. Jeg tror, at misforståelserne kommer, når vi lægger tolkninger ind, som ikke er direkte.
Rigtig viis kristent sagt.
K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16639 - 12/08/2003 19:26
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
|
|
Til toppen
|
|
|
#16640 - 12/08/2003 19:32
Re: Helligånden som gave?
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
Jeg mener ikke at Helligånden, som jo er Guds Ånd skulle kunne begrænses. Når Jesus selv siger at vi skal døbe i F,S,H navn kan det ikke betyde andet at man her modtager Helligånden, som selvfølgelig skal have næring gennem undervisning osv. og det siger han jo også, hvorefter han afslutter med "og se jeg er med jer alle dage"!
Det er klart at der i bibelen prædikes omvendelse først, eftersom det var mennesker der kom fra en anden religion osv, som efter de blev voksne kom til tro! Men det fremgår vel ikke at det SKAL være en forudsætning? Jeg har tidligere talt om proselytdåben, og undrer mig over at Jesus ikke i den forbindelse har sagt at det skulle ophæves at døbe spædbørn. Så selvfølgelig kan Gud handle, han ikke bare kan, han VIL. Selvfølgelig ønsker han så mange som muligt ind i sit rige!
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16641 - 12/08/2003 19:34
Re: Helligånden som gave?
[Re: steincke]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Steincke
Jeg er nu en "hun", men bortset fra det. Der er forskel på at dømme mennesker! og lære!
Iøvrigt mener jeg at din irettesættelse er mere på plads for din broder PC, for disse udtalelser:
"Hvor har jeg ondt af dig, for der er vist ting din stædighed aldrig vil forstå.. Og hvordan du vil dreje det er op til dig..."
"Og du behøver ikke at belære mig om Helligånden, for efter min mening så tror jeg ikke rigtigt du ved hvem han er."
Sådanne udsagn vidner ikke meget om den kærlighed I karismatikere ellers taler så meget om
Mkh Malli
Ændret af malli (12/08/2003 19:40)
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16642 - 12/08/2003 19:35
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
|
|
Til toppen
|
|
|
#16643 - 12/08/2003 19:47
Re: Helligånden som gave?
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
Det korte og det lange er at når Jesus himself siger at vi skal døbe, så skal vi døbe...og når vi døber i FSH navn, så BLIVER mennesker døbt i Faderens, Sønnens og Helligåndens navn. Så naturligvis kan Helligånden arbejde i et menneske indtil det får en erkendelse af Jesus!
Gud er altså Gud!
Når man ved al den ravage Satan, som er en engel, kan lave i verden (uden vores tilladelse), hvor meget lettere skulle Gud, Hærskarernes Herre! så ikke kunne handle (MED vores tilladelse)?
"Hvilken far iblandt jer vil give sin søn en slange, når han beder ham om en fisk, v12 eller give ham en skorpion, når han beder om et æg? v13 Når da I, som er onde, kan give jeres børn gode gaver, hvor meget snarere vil så ikke Faderen i himlen give Helligånden til dem, der beder ham!"
Tror du virkelig ikke at Gud ønsker at de små spædbørn kommer ind i hans rige, og ind under hans pagt? Det er jo det der sker når barnet bliver døbt " i F,S,H, navn". Skulle Gud så i stedet undlade at indlemme barnet, med de deraf katastrofale følger...Jamen så skulle han jo gå imod både sin ånd og sit Ord !
Mkh Malli
Ændret af malli (12/08/2003 19:55)
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16644 - 12/08/2003 19:48
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli.
Jeg mener ikke at Helligånden, som jo er Guds Ånd skulle kunne begrænses. Når Jesus selv siger at vi skal døbe i F,S,H navn kan det ikke betyde andet at man her modtager Helligånden, som selvfølgelig skal have næring gennem undervisning osv. og det siger han jo også, hvorefter han afslutter med "og se jeg er med jer alle dage"!
Jo, men Bibelen lærer jo ingen steder, at vi skal døbes, hvis ikke vi tror. Derfor er der ikke tale om dåb i Bibelens forstand i det i kalder for barnedåb; og naturligvis modtager man ikke Helligånden dér. Det kunne egentlig være interessant at få at vide, hvad du mener, der ligger i at "modtage Helligånden".
Det er klart at der i bibelen prædikes omvendelse først, eftersom det var mennesker der kom fra en anden religion osv, som efter de blev voksne kom til tro! Men det fremgår vel ikke at det SKAL være en forudsætning?
Det er et tolkningsspørgsmål.
Jeg har tidligere talt om proselytdåben, og undrer mig over at Jesus ikke i den forbindelse har sagt at det skulle ophæves at døbe spædbørn. Så selvfølgelig kan Gud handle, han ikke bare kan, han VIL. Selvfølgelig ønsker han så mange som muligt ind i sit rige!
Hvor udbredt var denne proselytdåb?
|
|
Til toppen
|
|
|
#16645 - 12/08/2003 19:55
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli.
Så hvis jeg tvangsdøbte en muslim i Faderens, Sønnens og Helligåndens navn, så ville han få Helligånden som gave?
|
|
Til toppen
|
|
|
#16646 - 12/08/2003 19:57
Re: Helligånden som gave?
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
Prøv lige at se mit sidste indlæg igen...
Jeg har læst forskellige ting om proselytdåben, og ved ikke hvor omfattende den var. Men en ting er sikkert, der blev døbt børn.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16647 - 12/08/2003 19:59
Re: Helligånden som gave?
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
Aner det ikke.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16648 - 12/08/2003 20:05
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej igen
Jeg har tænkt lidt nærmere over det (og hentet en kop kaffe:-) )
Hvis vi ser på Kongetalen:
»Mig er givet al magt i himlen og på jorden. v19 Gå derfor hen og gør alle folkeslagene til mine disciple, idet I døber dem i Faderens og Sønnens og Helligåndens navn, v20 og idet I lærer dem at holde alt det, som jeg har befalet jer. Og se, jeg er med jer alle dage indtil verdens ende.«
Er der noget der skal følge med "og idet I lærer dem at holde alt det, som jeg har befalet jer"....jeg tror nok at en muslim vil modarbejde dette temmelig meget! Jeg tror at man modtager Helligånden, ved dåben....men man kan jo også bespotte Helligånden, og så er der nok ikke meget at gøre.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16649 - 12/08/2003 20:36
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli
Prøv lige at se mit sidste indlæg igen...
Hvorfor?
|
|
Til toppen
|
|
|
#16650 - 12/08/2003 21:39
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
vi skal døbe i F,S,H navn
De har ikke fået Helligånden i den dåb. Det skydtes en fyringsgrund der er vigtiger end tro.
At blive døtn i, betyder grundlæggende at man bliver lagt eller kommer i noget, i det her tilfælde Faderen, Sønnen og Helligånden.
Skal man tilgengæld have det, må der bruges ordet til, som betyder at gå fra en ting til noget nyt. Når man kommer til noget nyt, har man fået det nye.
Jeg ved godt at dette ikke er noget I ikke kan lide at høre. Tænk at fyre en præst der faktisk have opdaget den fejl der var i barnedåben og ikke måtte gøre den mere lig hvad Gud ønsker, at vi kommer til Helligånden gennem dåben (får den).
K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16651 - 12/08/2003 21:42
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
Der er forskel på børn og spædbørn.  :K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16652 - 12/08/2003 21:47
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
Skulle Gud så i stedet undlade at indlemme barnet, med de deraf katastrofale følger...Jamen så skulle han jo gå imod både sin ånd og sit Ord !
Det gør Gud heller ikke. Han siger at Børne tilhøre Ham, men det har I jo revet ud af Biblen og siger at det passer ikke, men alt andet der passer efter Luther (jeres) opfattelse er gældende.
Man kan ikke sige, at det siger Gud selv og når det så gælder noget som ikke lige passer ind i det ønske man har i troen, så vende det om til at det ikke betyder det som der bliver sagt. Det er at gradbøje betydningen af hvad Gud siger.
K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16653 - 12/08/2003 21:56
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
Er der noget der skal følge med "og idet I lærer dem at holde alt det, som jeg har befalet jer"....jeg tror nok at en muslim vil modarbejde dette temmelig meget! Jeg tror at man modtager Helligånden, ved dåben....men man kan jo også bespotte Helligånden, og så er der nok ikke meget at gøre.
Det er der nogen Lutheranere der bliver kede af. Der findes rigtig mange, som har modarbejdet det at komme til tro og som du siger her betyder at de bespotter Helligånden.
Ikke så meget det at de modarbejder Gud, det kan der være tilgivelse for, men der er én ting der aldrig tilgives. Skriver det gerne igen, ALDRIG tilgives, det er bespottelse af Helligånden.
Jeg tror ikke din forklaring holder, for det eneste der holder som jeg har forstået dig, som du skriver i næsten hver indlæg i denne tråd, at de får Helligånden, så en muslim får Helligånden gennem en tvangsdåb. Det må være dit svar, for ellers hænger det ikka sammen med alle de andre indlæg, hvor du bekræfter at det hænger sådan sammen.
K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16654 - 12/08/2003 21:56
Re: Helligånden som gave?
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
Det var fordi jeg havde rettet i det.
Kh
Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16655 - 12/08/2003 22:00
Re: Helligånden som gave?
[Re: steincke]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kim
Det første fatter jeg ikke en dyt af.
Døber I selv TIL Faderens, Sønnens og Helligåndens navn i Pinsekirkerne?
Det andet har vi debatteret, og det var af læremæssige årsager han blev fyret.
Kh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16656 - 12/08/2003 22:06
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16657 - 12/08/2003 22:11
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 10/05/2002
Indlæg: 1617
Sted: Kalundborg
|
Det er forskelligt, fra hver Pinsekirke tror jeg. Jeg har aldrig tænkt over at huske hvad det var, men jeg hved at i Århus siger man noget andet end i Kalundborg. Det der er grundlaget for begge steder, er at de gør det efter hvad Biblen siger om dåben.
K.h. Kim
CIA - Christian In Action coz Jesus loves u
|
|
Til toppen
|
|
|
#16658 - 12/08/2003 22:44
Re: Helligånden som gave?
[Re: steincke]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kim
Nå, du mener at spædbørn kan det være ligemeget med....de er HELT KLART ikke en del af Guds pagt!, så de kan leve under Djævelens slaveri...fuldstændig upåagtet af Jesu ord om at lade de små børn komme til mig, dem må I ikke hindre!....men spædbørnene skal (i modsætning til alle andre) hindres!!!!!!
Kan du give mig nogen som helst begrundelser for hvorfor Gud skulle tænke sådan?
Så vil jeg komme dig i forkøbet og påstå at du vil sige "Gud ønsker at de selv tager stilling". Til dette vil jeg så spørge, er der NOGET SOM HELST, der forhindrer børnene i dette? Det er sandelig ikke noget problem at fravælge frelsen!
Men i og med at du er døbt, siger Gud i sit Ord, at han er MED dig...endda alle dage (med mindre man fravælger ham)
Dåben er en pagt: P - A - G - T, hvori Gud lover en masse forjættelser. De pagter Gud tidligere har indgået har omfattet spædbørn, og én ting er sikkert: Gud har ALDRIG brudt en pagt!
At man ud fra en trosstørrelse skulle kunne plapre nogle ord af før en pagt skulle kunne gælde er ikke bare ubibelsk, men også grænsende til det blasfemiske! Man tror jo at den Hellige Tre-enige Gud er i vore hænder!
Derudover levner det et "lille" problem, hvad med de alle de stærkt psykisk udviklingshæmmede, der mentalt er som et spædbarn....NÅ!, de kan bare ikke blive døbt, for vi kan jo ikke være sikre på at de har tro på Gud.
Eller også har de - eller også har spædbørnene det, - vi kan have nogle anelser, formodninger, men vi VED det faktisk ikke...er det så op til os at hindre dem i Himmeriget?
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16659 - 12/08/2003 23:46
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
Jeg er faktisk ligeglad hvor du har været og ikke været... men hvis du har været i pinsen eller lign. og stadig "ser ned på det" så er der nok nogen ting du ikke fatter, og så er det vist ikke mig der har problemer med hovmod...men en vis anden..kære malli... Jeg tror personligt at den evangeliske lutherske kirke og frikirke har fattet nogen ting baglæns og nægter i sin stolthed at vende tilbage det sande hele evangelium..jeg tror at mange i de samme kredse bliver ført bag lyset af vranglære... Og det her kan vi debattere i uendelig tider....  Men jeg er ikke Gud, jeg kender ikke den hele sandhed.....kun noget... Derfor vil jeg gerne lære af andre og forkynde mit...nogen gange tar jeg fejl...men andre gange har jeg ret... Men det ændre ikke mit syn på Gud. taler ned til dig?... Det kan jeg da godt BEGYNDE på... men det ville ikke passe sig her på Jesusnet, og det vil kun nedbryde en hel del. Du glemmer jeg er gammel karismatiker  ....?? Og dig kære Malli..glemmer at jeg er tidligere lutheran.  mvh- Pente costal- forkynder af nåden
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16660 - 12/08/2003 23:50
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
Og du siger bedre? Jeg sætter altid hårdt mod hårdt... Jeg synes det er ligeså fejt at brokke sig over min måde at snakke om tre-enigheden så jeg fandt det morsomt at træde ned på dit plan. mvh- PC
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16663 - 13/08/2003 00:34
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Jamen det er så din mening
Kh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16664 - 13/08/2003 00:36
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Fint!
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16665 - 13/08/2003 00:37
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Get a life.
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16666 - 13/08/2003 17:15
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Du glemmer jeg er gammel karismatiker ....?? Og dig kære Malli..glemmer at jeg er tidligere lutheran.
Sandheden ligger som regel et sted midt imellem. 
|
|
Til toppen
|
|
|
#16667 - 13/08/2003 17:37
Re: Helligånden som gave?
[Re: Kenny]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 12/10/2001
Indlæg: 13970
Sted: Nivå, Karlebo sogn
|
Hej Kenny! Du skriver:
Sandheden ligger som regel et sted midt imellem.
Ved du hvad, det var sandelig et ægte diplomatisk og økumenisk udsagn, men for mig lyder det meget gråzoneagtigt.
For os mennesker at se, er nogle helt bestemt kristne, andre helt bestemt ikke, og så er der den store mellemgruppe - måske/måske ikke kristne.
Det synes jeg er i orden, sådan må vi mennesker se det, og så i øvrigt lægge det i Guds hånd og lade være med at forsøge at bedømme - endsige dømme - hvem og hvem ikke der går på Sandheds vej, men overlade både bedømmelsen og dommen til Gud.
Jeg tror at Gud ser og ved hvem der er på frelsens vej, og hvem ikke, og jeg tror ikke Han kan få øje på nogen midt-imellem midterrabat. Men det er klart, at så længe vi lever har vi mulighed for at skifte retning og følge efter Jesus, som selv er Sandheden og Vejen.
kristina
Sandheden tro i kærlighed! (Ef. 4,15)
|
|
Til toppen
|
|
|
#16668 - 13/08/2003 18:45
Re: Helligånden som gave?
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 17/10/2002
Indlæg: 2505
Sted: Sønderjylland - Bylderup Bov
|
Hej IChThYS
Hvad får man i dåben????? Helligånden? Jesus? Faderen?
Jeg må sige at jeg ikke har studeret det vildt..... Men jeg har da fået både Jesus og Helligånden i min dåb - så mon ikke jeg også har fået faderen?
- Helligånden fik jeg - den gør at skriften åbenbares for mig og at jeg får den/de nådegaver han vil give mig. - Jesus fik jeg også, det ses gennem syndsforladelsen.
Venlig hilsen Ester
Han friede os ud af mørkets magt og flyttede os over i sin elskede søns rige
|
|
Til toppen
|
|
|
#16669 - 13/08/2003 18:50
Re: Helligånden som gave?
[Re: steincke]
|
Bruger
Reg.: 17/10/2002
Indlæg: 2505
Sted: Sønderjylland - Bylderup Bov
|
Hej steincke
Når i nu i to pinsekirker - begge grundfæstet i Bibelens ord - gør det på to forskellige måder.....???? Hvordan kan i så vide hvilken der er rigtig?
Er i ikke næsten nød til at blive døbt begge steder for at være sikre? Hvis det ellers er vigtigt hvordan dåben udføres?
Venlig hilsen Ester
Han friede os ud af mørkets magt og flyttede os over i sin elskede søns rige
|
|
Til toppen
|
|
|
#16670 - 13/08/2003 18:52
Re: Helligånden som gave?
[Re: steincke]
|
Bruger
Reg.: 17/10/2002
Indlæg: 2505
Sted: Sønderjylland - Bylderup Bov
|
Hej
Ved proselyt-dåben var det skik og brug at hvis manden i huset kom til tro blev hele husstanden døbt - fra spæd til olding.
Venlig hilsen Ester
Han friede os ud af mørkets magt og flyttede os over i sin elskede søns rige
|
|
Til toppen
|
|
|
#16671 - 13/08/2003 19:01
Re: at have Helligånden
[Re: Pente Costal]
|
Bruger
Reg.: 17/10/2002
Indlæg: 2505
Sted: Sønderjylland - Bylderup Bov
|
Hej
Hvad betyder det for dig/jer at "have (fået) Helligånden????
Venlig hilsen Ester
Han friede os ud af mørkets magt og flyttede os over i sin elskede søns rige
|
|
Til toppen
|
|
|
#16672 - 13/08/2003 19:17
Sandheden
[Re: kristina]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Kristina. Du forstod den ikke.  Jeg mener, at både lutheranere og karismatikere tager fejl på visse punkter. Derfor ligger sandheden et sted midt i mellem.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16673 - 13/08/2003 20:16
Re: Helligånden som gave?
[Re: Esmaralda]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 13/08/2002
Indlæg: 2255
Sted: Århus, Danmark
|
Hej Esmaralda og Ichthys. Mht. hvem og hvor mange personer fra Treenigheden man får i dåben. Min præst plejer at sige det på en god måde: I dåben får vi Gud som far, Jesus som frelser og bror, og Helligånden som talsmand. Jf. igen befalingen om dåb i det 3-leddede navn.  Mvh. AnnePande.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16674 - 13/08/2003 20:25
Ændringer i Guds Ord
[Re: Esmaralda]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Esmeralda Nu nævner du det jeg faktisk lige har bøvlet med et stykke tid :-) På en hjemmeside jeg har læst, http://www.kelf.dk/html/daaben.htmfremgår det at børn i bibelen blev døbt på deres forældres tro!. På hjemmesiden var nogle bibel-henvisninger. Enkelte af dem har jeg læst på Bibelselskabets hjemmeside. Men så fik jeg den idé, at sammenligne med gamle bibeler! På Tagryggen har de en on-linebibel fra 1907, og selv har jeg en fra 1861, fra udgivelsesåret 1740. Det er så " lidt " interessant hvordan der sker ting og sager i Guds Ord! (Ny bibelversion) Apg. 16,29-34" Fangevogteren forlangte at få fakler, og han løb ind og faldt skælvende på knæ for Paulus og Silas. v30 Så førte han dem udenfor og spurgte dem: »I gode herrer, hvad skal jeg gøre for at blive frelst?« v31 De svarede: »Tro på Herren Jesus, så skal du og dit hus blive frelst.« v32 De forkyndte nu Herrens ord for ham og hele hans hus. v33 I denne sene nattetime tog han dem med og vaskede deres sår, og umiddelbart efter blev han selv og alle i hans hus døbt. v34 Så tog han dem op i sit hus og dækkede op for dem, og han og hele hans husstand jublede over at være kommet til tro på Gud ". (Bibelversion 1907) "Men han forlangte Lys og sprang ind og faldt skælvende ned for Paulus og Silas. Og han førte dem udenfor og sagde: "Herrer! hvad skal jeg gøre, for at jeg kan blive frelst?" Men de sagde: "Tro på den Herre Jesus Kristus, så skal du blive frelst, du og dit Hus."Og de talte Herrens Ord til ham og til alle dem, som vare i hans Hus. Og han tog dem til sig i den samme Stund om Natten og aftoede deres Sår; og han selv og alle hans blev straks døbte.Og han førte dem op i sit Hus og satte et Bord for dem og frydede sig over, at han med hele sit Hus var kommen til Troen på Gud." http://www.tagryggen.dk/bible.php?bible=1&book=44&chap=16(Bibelversion 1740) "Han begærede et lys og sprang ind og faldt skælvende ned for Paulus og Silas. Og han førte dem ud og sagde: "Hvad bør mig at gjøre, at jeg kan vorde salig? Men de sagde: Tro på den Herre Jesum Christum, saa skal du vorde salig og dit Huus. Og de talede Herrens Ord til ham og til alle dem, som vare i hans Huus. Og han tog dem til sig i den samme stund om natten og aftoede deres Saar og han selv blev [strar?] døbt og alle Hans. Og han førte dem op i sit Huus og satte et Bord for dem, og var glad med alt sit Huus i Tro på Gud " -------------------------- Det var måske ikke det vilde, men dog en ændring, det efterfølgende giver et klart billede af at der virkelig er sket noget i Guds Ord, og at børn blev døbt på deres forældres tro! (ny bibelversion) Apg. 18,8 Men synagogeforstanderen Krispus og alle i hans hus kom til tro på Herren. Også mange af korintherne hørte og troede og blev døbt (bibelversion 1907) Men Synagogeforstanderen Krispus troede på Herren tillige med hele sit Hus, og mange af Korinthierne, som hørte til, troede og bleve døbte. http://www.tagryggen.dk/bible.php?bible=1&book=44&chap=18(bibelversion 1740) Men synagogeforstanderen troede på Herren med sit ganske hus, og mange korinter som hørte Herren til troede og blev døbt"Hvad mener I, "synagogeforstanderen troede på Herren MED SIT GANSKE HUS! Nå det var bare det , hej :-) Kh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16675 - 13/08/2003 20:36
Re: Ændringer i Guds Ord
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli. Du skrev:
Hvad mener I, "synagogeforstanderen troede på Herren MED SIT GANSKE HUS!
Det er bare en gammeldags måde at sige, at hele hele hans hus også troede.
King James siger det samme: "And Crispus, the chief ruler of the synagogue, believed on the Lord with all his house; and many of the Corinthians hearing believed, and were baptized."
|
|
Til toppen
|
|
|
#16676 - 13/08/2003 20:48
Re: Helligånden som gave?
[Re: Pente Costal]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 13/08/2002
Indlæg: 2255
Sted: Århus, Danmark
|
Hej Pente Costal. Du skriver, at mange barnedøbte ikke har en tro. Det har du ret i, men dels er der jo noget, der hedder frafald, og dels skyldes det ofte manglende oplæring, at forældrene kun har ladet barnet døbe pr. vane og ikke har oplært ham / hende i den kristne tro. Det er skam ikke kun frikirkefolk, der er opmærksomme på det.  Hvor ved du i øvrigt fra, at barnedåb er en dåb uden tro? Sidder troen i forstanden eller formuleringsevnen eller i det at tage stilling? Der står ikke meget om at "tage stilling" i Bibelen. Men troen er en gave - ingen kan komme til Jesus, hvis ikke Faderen drager ham. Det er netop gave, ikke tvang - man kan stadig selv takke nej. Jeg ved godt at man i pinsekirker mv. siger at (spæd)børn ikke kan tro. Påfaldende nok har jeg aldrig mødt et eneste bibelvers fremført til støtte for det. "Ikke kan tro" - er troen en evne? Deimod siger Jesus klart og tydeligt, at den, der ikke tager imod Guds rige ligesom et lille barn, kommer slet ikke ind i det! Dvs. Jesus selv siger, at små børn kan tage imod Guds rige! Hvad er det, hvis det ikke er tro? Men ligeså påfaldende bliver dette som oftest forbigået i tavshed. Eller hvad med Johannes, der slår en kolbøtte i Elisabeths mave af fryd over Jesus, der i moders liv kommer ind i huset som et 6 mdr. yngre foster? Der var nok ikke så meget voksen forstand og stillingtagen inde i hans hoved på det tidspunkt. Men glæde sig over Jesus, det kunne han alligevel! Jeg kunne godt tænke mig at spørge om, hvad du mener der sker med en kristen, der bliver senildement. Hvis troen sidder i tanke, forstand, beslutning og formuleringsevne - jamen så må det menneske jo falde fra troen i og med demensen, og være redningsløst fortabt, hvis ikke der sker et mirakel?! Man taler ofte i karismatiske kredse om, at man ikke må begrænse Gud og hans ånd. (Gerne i forbindelse med tegn og mirakler og læren hos dem, der udøver dem). Men hvorfor er det så ikke at begrænse Gud at sige, at han ikke kan skabe tro i et spædbarn, såvel som i den voksne? Med venlig hilsen AnnePande.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16677 - 13/08/2003 20:51
Re: Ændringer i Guds Ord
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
Hvordan kan du sige det, når det faktisk ikke det der står?
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16678 - 13/08/2003 20:55
Re: Helligånden som gave?
[Re: AnnePande]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Annepande
"Eller hvad med Johannes, der slår en kolbøtte i Elisabeths mave af fryd over Jesus, der i moders liv kommer ind i huset som et 6 mdr. yngre foster? Der var nok ikke så meget voksen forstand og stillingtagen inde i hans hoved på det tidspunkt. Men glæde sig over Jesus, det kunne han alligevel!"
WOW!, selvfølgelig, den havde jeg helt glemt.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16679 - 13/08/2003 21:52
Re: Ændringer i Guds Ord
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli.
Hvordan ved du, hvordan ordene blev opfattet for 300 år siden? Tror du ikke, at der er en grund til at vi får nye oversættelser af Bibelen en gang i mellem?
Her er verset igen:
"Men synagogeforstanderen troede på Herren [sammen] med sit ganske hus, og mange korinter som hørte Herren til troede og blev døbt"
Jeg indsatte lige et ord for at tydeliggøre, hvad det betyder på nutidigt dansk.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16680 - 13/08/2003 21:56
Spædbørn kan ikke tro
[Re: AnnePande]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej AnnePande
Jeg ved godt at man i pinsekirker mv. siger at (spæd)børn ikke kan tro. Påfaldende nok har jeg aldrig mødt et eneste bibelvers fremført til støtte for det.
Rom 10,16: "Troen kommer altså af det, der høres, og det, der høres, kommer i kraft af Kristi ord."
Når troen kommer af det, som høres, så kan et spædbarn ikke tro.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16681 - 13/08/2003 22:30
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
Spædbørn kan faktisk sagtens høre, ja de kan høre mens de er i moderens mave. Men bortset fra det, hvordan kan du forklare at Johannes sprang i sit moders liv da Jesus kom ind....hvis spædbørn / fostre ikke kan tro?
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16682 - 13/08/2003 22:32
Re: Ændringer i Guds Ord
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
Ikke at det gør den store forskel men hvor gammel er King James versionen?
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16683 - 13/08/2003 22:40
Re: Ændringer i Guds Ord
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli.
I min KJV-bibel står der, at oversættelsen er fra 1611.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16684 - 13/08/2003 22:47
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Kenny]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 13/08/2002
Indlæg: 2255
Sted: Århus, Danmark
|
Hej Kenny. Spædbørn forstår selvfølgelig ikke ord sådan som større børn og voksne gør. Men de har jo opfattelsesevne på anden vis. De kan jo også stole på deres forældre, græde efter dem, når de er sultne, skelne dem fra andre voksne mv. Ingen vil benægte det, selv om de jo ikke med forstand eller ord kan forstå og formulere, at det er de mennesker, der har født / avlet dem, redegøre for forplantningsprocessen, eller for hvad tillid teoretisk er, for forældrenes udseende, eller blot nævne deres navne!  Ordet fra Romerbrevet kan ikke bruges til at udelukke spæde, døve, demente eller mentalt handicappede fra troen og dermed frelsen. Det er ikke det, teksten taler om. Det er konklusionen på nødvendigheden af, at der sendes missionærer ud til at forkynde evangeliet for alle folkeslag. Når det er sagt, må jeg indrømme, at jeg ikke forstår, hvordan det med de spædes modtagelse af Guds rige præcist går til. Men det stoler jeg på, at Jesus har styr på. Og det er jo ham, der siger det, ikke mig, der finder på det. Som sagt var der vist også noget med, at vi ikke skulle begrænse Gud? Kan han ikke skabe tro i et spædbarn, eller hvad? Det som høres, kommer i kraft af Kristi ord. Ja - den samme Kristus, som sagde: - At de små børn kunne tage imod Guds rige; - at "af spædes og diendes mund har Gud beredt sig lovsang" (ikke først når de er vænnet fra og har lært at sige: "jeg tror på Gud!") - og den samme, som den ufødte Johannes sprang af fryd over! Hvad gør du med disse skriftsteder? Og - igen: Hvad med demente og andre mentalt handicappede? Mvh. Annepande.
Ændret af AnnePande (13/08/2003 22:55)
|
|
Til toppen
|
|
|
#16685 - 13/08/2003 22:48
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Malli.
Ja spædbørn kan sagtens høre, men kan de også forstå det, de hører?
Det med Johannes har jeg ingen forklaring på. Det virker lidt overnaturligt.
Men lad os nu antage, at spædbørn faktisk kan tro. Hvordan finder man så ud af hvem af dem, der tror? For Bibelen lærer jo klart, at man må tro for at kunne blive døbt.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16687 - 13/08/2003 22:58
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
Hvor er Guds ord dog dejligt at høre...........AMEN
mvh .PC
Ændret af Pente Costal (13/08/2003 22:59)
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16688 - 13/08/2003 23:05
Re: Helligånden som gave?
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 03/05/2002
Indlæg: 451
Sted: Holstebro/ Danmark
|
nemlig.
Amen
mvh PC
Vær ikke bekymrede for noget, men bring i alle ting jeres ønsker frem for Gud i bøn og taksigelse
|
|
Til toppen
|
|
|
#16689 - 13/08/2003 23:08
Spædbørn kan ikke døbes
[Re: AnnePande]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej AnnePande.
Okay, så lad os sige at spædbørn kan tro. Men de kan ikke bekende det, hvad der er nødvendigt for at andre ved, om de tror, så de kan blive døbt. Rom 10,10: "For med hjertet tror man til retfærdighed, med munden bekender man til frelse". Modtagelsen af frelsen og dåben er nært knyttet til hinanden. Vi har ingen ret til at døbe ikke-troende (ApG 8,37), og da man ikke ved om spædbørnene tror, så må vi vente med at døbe dem til de kan bekende sig til troen.
Med hensyn til demente og mentalt handicappede så mener jeg heller ikke, at vi skal døbe dem, når ikke de selv har valgt det. Dermed ikke sagt, at de ikke kan blive frelst, da dåben ikke frelser nogen. - Den følger umiddelbart efter, at man er bevidst om, at man har taget imod frelsen.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16690 - 13/08/2003 23:40
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Kenny]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 12/10/2001
Indlæg: 13970
Sted: Nivå, Karlebo sogn
|
Hej Kenny,
Ja spædbørn kan sagtens høre, men kan de også forstå det, de hører?
Nej, det kan de sikkert ikke. Det er sandelig ikke forstand det kommer an på, heldigvis! Spædbørn kan modtage - meget bedre end voksne -og de er i sig selv hjælpeløse. Det er voksne også, men vi bilder os tit ind, at vi ikke er det.
Det med Johannes har jeg ingen forklaring på. Det virker lidt overnaturligt.
Det er det også. Kristendommen er overnaturlig. Et ufatteligt under! At Jesus, Guds Søn, er sand Gud og sandt menneske, som ved sin lidelse og død på korset har sonet dine og mine synder og frelst os fra fortabelse. Og at han er opstået fra de døde og opfaret til himlen for at vi kan følge efter - - - - synes du det er naturligt????
. Hvordan finder man så ud af hvem af dem, der tror? For Bibelen lærer jo klart, at man må tro for at kunne blive døbt.
Vi finder ikke ud af hvem af dem som tror, eller kommer til tro senere. Det er ikke vores opgave. Bibelen lærer os ikke, at man må tro, før man kan blive døbt, det står der ikke noget om!
Igen, det er Gud der ved sit ord handler i dåben, ikke mennesker! Vi adlyder bare missionsbefalingen, når vi bærer vores små til dåben.
kristina
Sandheden tro i kærlighed! (Ef. 4,15)
|
|
Til toppen
|
|
|
#16691 - 14/08/2003 00:15
Re: Spædbørn kan ikke døbes
[Re: Kenny]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 13/08/2002
Indlæg: 2255
Sted: Århus, Danmark
|
Hej Kenny. Når nu man "bekender med munden til frelse", mener du så også, at man ikke kan blive frelst, før man kan formulere en mundtlig bekendelse? Hvad gør de (døv-)stumme så?  Jeg tror heller ikke, dette sted kan bruges til at udelukke spædbørn mv. Hvis det skulle forstås så stramt, så skulle man heller ikke kunne blive kristen blot ved at læse i Bibelen eller kristne bøger, uden at høre mundtlig forkyndelse, fordi troen kun kommer af det, der høres, og ikke andet? (Jeg kom faktisk til tro ved at læse kristen litteratur... eller gjorde jeg så det??) Nej vi kan ikke se ind i børnene og få at vide om de tror. Men vi har fået en befaling om at lade de små børn komme til Jesus - vi må ikke hindre dem. For Jesus siger, at de tager imod Guds rige - det rige, som ingen kan komme ind i, uden at være født af vand og Ånd. Desuden er det en uomtvistelig pligt for alle, som har ladet deres børn døbe, at oplære dem i den kristne tro og lære dem at holde, hvad Jesus har befalet. At så mange ikke gør det, er sørgeligt. Drengebørnene i den gamle pagt skulle også alle indlemmes i pagten med Gud ved omskærelsen. Forældrene fik ikke besked på at tjekke deres tro efter på den ene eller anden måde. Men når de så blev større, skulle forældrene opdrage dem i troen og indprente dem Guds bud, både ude og hjemme. 5. Mos. 6, 7. Mht. de demente. Jeg mente heller ikke, at vi skulle døbe dem, men i et tidligere indlæg spurgte jeg: hvad med de (døbte) kristne, der bliver demente? Hvis troen sidder i forstand og beslutning, må de jo så automatisk være redningsløst frafaldne og fortabte? Hvad vil du sige til det? Mvh. Annepande.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16693 - 14/08/2003 00:33
Re: Spædbørn kan ikke døbes
[Re: AnnePande]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 13/08/2002
Indlæg: 2255
Sted: Århus, Danmark
|
Hej Kenny. Dåben frelser ikke nogen, skriver du. Hvor står det? Hvad gør du med Titus 3, 4-5 om, at Gud frelste os ved badet til fornyelse og genfødelse ved Helligånden? Eller med 1. Pet. 3, 21, hvor dåben kaldes "det vand, som nu frelser jer"? Nej, dåben kan selvfølgelig ikke stå alene. Den, som tror og bliver døbt, skal frelses. Mark. 16, 16. Profeterne beskriver også de frafaldne israelitters omvendelse som en hjertets omskærelse. Blev de i deres frafald, hjalp omskærelsen dem ikke, men omvendte de sig, vendte tilbage til pagten, så var deres barne-omskærelse lige så gyldig som hvis den var blevet foretaget på dem som voksne. Troen konstituerer ikke sakramentet, det gør Guds ord og løfte. Men troen er redskabet, der griber om den gave, som Gud rækker i sakramentet. Jeg gætter på, at sætningen: "dåben frelser ikke nogen" skal fuldføres: "men det gør troen". Jo, men igen, hvis troen er at bekende og tage stilling, så må demente og mentalt handicappede jo heller ikke kunne tro! Eller er der forskel på den måde, et spædbarn ikke kan tro og bekende på, og på den måde, den senile olding ikke kan tro og bekende på??  Eller hvad med de døve, der ikke kan høre Guds ord, eller de stumme, der ikke kan bekende til frelse? Hold da op, hvor er der mange, der er på spanden... hm...  Med venlig hilsen AnnePande.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16694 - 14/08/2003 00:48
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny Det er MEGET overnaturligt, og det viser at Gud kan sprænge enhver forstandsramme.
Men lad os nu antage, at spædbørn faktisk kan tro. Hvordan finder man så ud af hvem af dem, der tror? For Bibelen lærer jo klart, at man må tro for at kunne blive døbt.
Jeg vil lade Martin Luther tale:
"Hvor Kristi ord ikke åbenbart strider mod nogen trosartikel, skal man lade dem gælde som de lyder og ikke ved vor fortolkning og tydning forandre eller modificere dem, hverken pga. nogen hellig eller engel, ja, end ikke for Guds skyld. For hans ord er sandheden selv, ophøjet over alle hellige og engle."
Men lad os nu se grunden til, at de ikke anser børnene for troende. De siger, at fordi børnene endnu ikke er kommet til fornuft, kan de ikke høre Guds ord. Og hvor Guds ord ikke bliver hørt, kan der ikke være nogen tro, Rom. 10,17: "Troen kommer af det, som høres, og det, som høres, kommer gennem Guds ord og så videre." Sig mig, er det kristeligt talt sådan at bedømme Guds handlen efter vore tanker?
Børnene er ikke kommet til fornuft, derfor kan de ikke tro? Hvad nu hvis du ved en sådan fornuft allerede var kommet bort fra troen, og børnene ved deres ufornuft var kommet til tro? Ja, hvad godt gør fornuften i det, der angår troen og Guds ord? Er det ikke den, der allerkraftigst modstår troen og Guds ord, så ingen kan komme til tro på grund af den, eller har vilje til at lide for Guds ord? Ikke før fornuften bliver blændet og skændet, og mennesket afdør og bliver som en nar og så ufornuftig og uforstandig som noget barn, hvis det vil blive troende og modtage Guds nåde. Som Kristus siger i Matthæus 18,3: "Hvis I ikke vender om og bliver som børn, kommer I slet ikke ind i Himmeriget." Og hvor ofte fremholder Kristus ikke, at vi må blive som børn og tåber, og fordømmer fornuften? Men da dette stikker så dybt i fornuften, må vi angribe med deres egen klogskab. Sig mig, hvorfor døber du et menneske, når det er kommet til fornuft? Svarer du: "han hører Guds ord og tror", så spørger jeg: "hvorfra ved du det?" Du svarer: "Han bekender det med munden." Hvad skal jeg sige, hvad nu, hvis han lyver og bedrager? Du kan jo ikke se ind i hans hjerte. Altså, du døber her ikke på anden grund, end hans ydre bekendelse, og er uvis med hensyn til hans tro og må tænke, at hvis han ikke indvendig i hjertet har mere end du i det ydre kan konstatere, så hjælper hverken hans høren, bekendelse eller tro. For det kunne være ren indbildning, og ikke en ret tro. Hvor er du så henne, når du siger, ydre hørelse og bekendelse er nødvendig til dåb, hvor det findes skal man døbe. Du må jo her selv indrømme, at en sådan høren og bekendelse er uvis, og dertil ikke nok, til at modtage dåben. På hvad døber du da? Hvordan vil du forsvare, at du sådan sjusker med dåben i tvivl?
Er det ikke tværtimod sådan, at du her må komme frem og sige, at det ikke tilkommer dig at gøre og vide mere, end at man bringer en til dig, som du skal døbe, og fordrer dåben af dig, og du må tro eller overlade det til Gud, om vedkommende indvendig tror ret eller ej, dermed er du uskyldig og døber ret. Hvorfor vil du da ikke her handle mod børnene, om hvem Kristus befalede, at de skulle bringes til ham, for at blive velsignet? Hvorfor vil du først have den ydre høren og bekenden, når du dog selv indrømmer, at den er uvis og ikke tilstrækkelig til dåb? Du lader Kristi klare ord fare (hvor han befaler at bringe børnene til sig), på grund af dit krav om en ydre høren. Da Kristus altså byder, ikke at hindre børnene i at komme til sig, så han kan velsigne dem, og da det ikke fordres af os, at vi skal være sikre på, hvordan det står til med troen indvendig, og da den døbtes ydre høren og bekenden ikke er tilstrækkeligt, så skal vi lade det blive derved, at det for vor del, dvs. for den, der døber, er nok, at vi hører bekendelsen af den, der selv kommer til os.
. De, der ikke selv kommer, men bliver frembåret, som dem, om hvem Kristus bød, at de skulle bringes til ham, deres tro skal du overlade til ham, der bød, at de skulle frembæres. Døb dem på hans befaling, idet du siger: "Herre, du fører dem til mig og byder at døbe dem, så vil du også tage ansvaret for dem. Det forlader jeg mig på. Jeg tør ikke jage dem bort eller forhindre dem. Har de ikke hørt ordet, hvorved troen kommer, på samme måde som de voksne, så hører de det dog som små børn gør. De voksne fatter det med ørene og fornuften, men ofte uden tro. Men de hører det med ørene uden fornuft og med tro. Og troen er så meget nærmere, jo mindre fornuften er, og jo stærkere den er, som frembærer dem, end viljen er hos de voksne, som selv kommer."
Det, der anfægter sådanne drømmere mest er, at de voksne har en fornuft, og opfører sig, som om de tror ordet, de hører, og det kalder de tro, hvorimod de ser, at børnene endnu ikke har fornuft, og opfører sig, som tror de ikke. De ser imidlertid ikke, at troen på Guds ord er en hel andet og dybere sag, end fornuftens omgang med Guds ord. For troen er alene Guds værk og er over al fornuft. Den er børnene lige så nær som de voksne, ja, meget nærmere, og de voksne lige så fjern som børnene, ja, meget fjernere. Det andet er derimod en menneskelig gerning udsprunget af fornuften. Så det synes mig, at hvis nogen dåb er sikker, så er barnedåben den allersikreste, netop på grund af Kristi ord, der byder, at bringe dem til sig - og de voksne kommer jo selv. Og hos de voksne kan der være bedrageri på grund af den åbenbare fornuft, ikke i børnene på grund af den skjulte fornuft, i hvilken Kristus giver velsignelse, fordi han bød, at de skulle bringes til sig. Det er et fortræffeligt ord, som man ikke sådan skal slå hen i vejret, at han byder, at børnene skal bringes til sig, og straffer dem, der søger at forhindre det. Sammenfattende, barnedåbens trøst består i de ord: "Lad de små børn komme til mig; dem må I ikke hindre; thi Guds rige hører sådanne til." Dette har han talt, og han lyver ikke. Så må det også være ret og kristeligt at bringe børnene til ham, og det kan ikke ske uden i dåben. Så må det også være sikkert, at han velsigner og giver Himmeriget til alle, der kommer til ham, sådan som ordet lyder "Himmeriget hører sådanne til."
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16695 - 14/08/2003 10:15
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: AnnePande]
|
Bruger
Reg.: 11/08/2003
Indlæg: 38
|
"Det som høres, kommer i kraft af Kristi ord. Ja - den samme Kristus, som sagde: - At de små børn kunne tage imod Guds rige;"
Det der står simpelthen ikke i bibelen. Det er et særdeles upræcist citat. Der står, at Himmeriget ER deres - ikke, at de kan tage imod det.
"- at "af spædes og diendes mund har Gud beredt sig lovsang" (ikke først når de er vænnet fra og har lært at sige: "jeg tror på Gud!")"
Gud kan berede lovsang fra sten (Luk 19,40) - betyder det, at sten kan tro og derfor skal døbes?
"- og den samme, som den ufødte Johannes sprang af fryd over!"
Interessant skriftsted - Johannes blev fyldt af Ånden, før han blev født. Han nåede i hvert fald ikke at blive døbt :-)
IChThYS
|
|
Til toppen
|
|
|
#16696 - 14/08/2003 11:03
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: IChThYS]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej IChThYS
Det der står simpelthen ikke i bibelen. Det er et særdeles upræcist citat. Der står, at Himmeriget ER deres - ikke, at de kan tage imod det.
Dette er faktisk ikke korrekt. For det første står der at de kan tage imod det, for det andet lyder den oprindelige ordlyd IKKE at Himmeriget er deres:
NY UDGAVE: ”Og de bar nogle små børn til Jesus, for at han skulle røre ved dem; disciplene truede ad dem, v14 men da Jesus så det, blev han vred og sagde til dem: »Lad de små børn komme til mig, det må I ikke hindre dem i, for Guds rige er deres. v15 Sandelig siger jeg jer: Den, der ikke modtager Guds rige ligesom et lille barn, kommer slet ikke ind i det.” (Mark. 10,14,15)
Så bar de nogle små børn til Jesus, for at han skulle lægge hænderne på dem og bede; disciplene truede ad dem, v14 men Jesus sagde: »Lad de små børn være; I må ikke hindre dem i at komme til mig, for Himmeriget er deres.« v15 Og han lagde hænderne på dem og gik derfra.(Matt. 19,13)
: BIBELUDGAVE 1908: Men da Jesus så det, blev han vred og sagde til dem: "Lader de små Børn komme til mig; formener dem det ikke, thi Guds Rige hører sådanne til. Sandelig, siger jeg eder, {b]den, som ikke modtager Guds Rige ligesom et lille Barn, han skal ingenlunde komme ind i det."
Da blev der båret små Børn til ham, for at han skulde lægge Hænderne på dem og bede; men Disciplene truede dem. Da sagde Jesus: "Lader de små Børn komme, og formener dem ikke at komme til mig; thi Himmeriges Rige hører sådanne til." (Matt.19,13)
http://www.tagryggen.dk/bible.php?bible=1&book=40&chap=19
Men da Jesus så det, blev han vred og sagde til dem: "Lader de små Børn komme til mig; formener dem det ikke, thi Guds Rige hører sådanne til. Sandelig, siger jeg eder, den, som ikke modtager Guds Rige ligesom et lille Barn, han skal ingenlunde komme ind i det." (Mark. 10,14-15)
http://www.tagryggen.dk/bible.php?bible=1&book=41&chap=10
For det første ER Himmeriget ikke deres....men Himmeriget hører sådanne til, derfor må vi ikke hindre dem, for den der ikke tager imod Guds rige som et lille barn kommer slet ikke ind. Dette betyder at børn KAN tage imod Guds rige.
Hvis du har læst mit tidligere indlæg med Luthers udtalelse siger han nøjagtig det samme, at Himmeriget hører sådanne til, og vi derfor ikke må hindre dem i at blive døbt.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16697 - 14/08/2003 11:07
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 08/06/2003
Indlæg: 715
|
Hej Malli,
Jeg tror da bestemt at Jesus kan lide små børn, men læser man passagen nøjere så er det ret tydeligt at han bruger dem symbolsk. Guds rige hører dem til der modtager det med børns uskyld og tillidsfuldhed.
:-)
|
|
Til toppen
|
|
|
#16698 - 14/08/2003 11:12
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Alex]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Alex
Hvordan kan han så sige at Himmeriget hører sådanne til, hvis de ikke kunne tage imod Guds rige. Han bliver jo VRED over at de formenes adgang !.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16699 - 14/08/2003 12:09
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 08/06/2003
Indlæg: 715
|
Hej Malli,
Jesus bliver vred på dem der vil forhindre folk i at komme ind i Guds rige. Det fremgår klart bla. af en brandtale til farisæerne som du helt sikkert kender.
Guds fred
|
|
Til toppen
|
|
|
#16700 - 14/08/2003 12:17
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Alex]
|
Ordstyrer
Bruger
Reg.: 12/10/2001
Indlæg: 13970
Sted: Nivå, Karlebo sogn
|
Hej Alex, du skriver om "børns uskyld". Mener du at vi fødes uskyldige? Hvornår mener du i så fald, at vi bliver syndere?
kristina
Sandheden tro i kærlighed! (Ef. 4,15)
|
|
Til toppen
|
|
|
#16701 - 14/08/2003 12:38
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: kristina]
|
Bruger
Reg.: 08/06/2003
Indlæg: 715
|
Hej Kristina,
Nej jeg skulle nok have sagt at det var uskyldig i ikke-bibelsk sammenhæng. Vi er født med arvesynden, det mener jeg er helt i harmoni med Bibelen.
Salme 51v7 I skyld har jeg været, fra jeg blev født, i synd, fra min mor undfangede mig.
Rom 5v18 Altså: Ligesom en enkelts fald blev til fordømmelse for alle mennesker, sådan er en enkelts retfærdige gerning også blevet til retfærdighed og liv for alle mennesker.
Guds fred
|
|
Til toppen
|
|
|
#16702 - 14/08/2003 12:40
Re: Helligånden som gave?
[Re: Esmaralda]
|
Bruger
Reg.: 22/01/2003
Indlæg: 345
Sted: København
|
Hvad er Proselyt-dåben?? er det noget bibelsk.. jeg har aldrig hørt om det før..
MariaMaria
vel er ordet om korset en dårskab for dem, der fortabes, men for os, der frelses, er det Guds kraft
|
|
Til toppen
|
|
|
#16703 - 14/08/2003 12:54
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Alex]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Alex
"Jesus bliver vred på dem der vil forhindre folk i at komme ind i Guds rige" Ja, han bliver vred på disciplene fordi de søger at hindre børnene i at komme ind i Guds rige.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16704 - 14/08/2003 12:57
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Alex]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Alex
Har du ikke hørt om arvesynden? Vores nedarvede fjende.
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16705 - 14/08/2003 13:55
Re: Sandheden
[Re: kristina]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Kristina. Det var nu ikke så seriøst ment - bare en humoritisk bemærkning til skænderiet  Men hvis den ene part har ret i noget, og den anden part i noget andet, så må sandheden jo ligge i mellem et sted. Men når du alligevel ikke forstår det, hvorfor så bruge mere tid på det?
|
|
Til toppen
|
|
|
#16706 - 14/08/2003 14:02
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: kristina]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej Kristina.
Det er det også. Kristendommen er overnaturlig. Et ufatteligt under! At Jesus, Guds Søn, er sand Gud og sandt menneske, som ved sin lidelse og død på korset har sonet dine og mine synder og frelst os fra fortabelse. Og at han er opstået fra de døde og opfaret til himlen for at vi kan følge efter - - - - synes du det er naturligt????
Næh, skulle jeg synes det?
Vi finder ikke ud af hvem af dem som tror, eller kommer til tro senere. Det er ikke vores opgave. Bibelen lærer os ikke, at man må tro, før man kan blive døbt, det står der ikke noget om!
ApG 8,36-38 er da en del af Bibelen: "Mens de nu kørte hen ad vejen, kom de til noget vand, og hofmanden sagde: »Se, dér er vand, hvad hindrer mig i at blive døbt?« v37 Filip sagde:»Tror du af hele dit hjerte, så kan det ske.« Han svarede: »Jeg tror, at Jesus Kristus er Guds søn.« v38 Han befalede, at vognen skulle standse, og de gik begge ned i vandet, både Filip og hofmanden, og Filip døbte ham.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16707 - 14/08/2003 14:12
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: Kenny]
|
Bruger
Reg.: 02/08/2002
Indlæg: 3996
Sted: Thisted - Thy
|
Hej Kenny
"ApG 8,36-38 er da en del af Bibelen: "Mens de nu kørte hen ad vejen, kom de til noget vand, og hofmanden sagde: »Se, dér er vand, hvad hindrer mig i at blive døbt?« v37 Filip sagde:»Tror du af hele dit hjerte, så kan det ske.« Han svarede: »Jeg tror, at Jesus Kristus er Guds søn.« v38 Han befalede, at vognen skulle standse, og de gik begge ned i vandet, både Filip og hofmanden, og Filip døbte ham."
Ja, men hvordan kan du dømme om den voksne overhovedet tror og at spædbarnet IKKE kan tro?
Mkh Malli
†Hvor syndernes forladelse er, der er liv og salighed†
|
|
Til toppen
|
|
|
#16708 - 14/08/2003 14:22
Re: Spædbørn kan ikke døbes
[Re: AnnePande]
|
Bruger
Reg.: 26/07/2003
Indlæg: 175
Sted: Næstved
|
Hej AnnePande.
Når nu man "bekender med munden til frelse", mener du så også, at man ikke kan blive frelst, før man kan formulere en mundtlig bekendelse? Hvad gør de (døv-)stumme så? Jeg tror heller ikke, dette sted kan bruges til at udelukke spædbørn mv. Hvis det skulle forstås så stramt, så skulle man heller ikke kunne blive kristen blot ved at læse i Bibelen eller kristne bøger, uden at høre mundtlig forkyndelse, fordi troen kun kommer af det, der høres, og ikke andet? (Jeg kom faktisk til tro ved at læse kristen litteratur... eller gjorde jeg så det??)
Bibelen taler om, hvordan almidelige raske mennesker, der er gamle nok til at forstå, opnår frelse. Og selvfølgelig kommer troen også af det, som læses. Men troen kommer ikke, hvis man ikke får noget at vide. Det er da temmelig logisk!
Nej vi kan ikke se ind i børnene og få at vide om de tror. Men vi har fået en befaling om at lade de små børn komme til Jesus - vi må ikke hindre dem. For Jesus siger, at de tager imod Guds rige - det rige, som ingen kan komme ind i, uden at være født af vand og Ånd.
Men vi har ikke fået en befaling om at døbe dem, der ikke tror. Derfor må de selv vælge det.
Drengebørnene i den gamle pagt skulle også alle indlemmes i pagten med Gud ved omskærelsen. Forældrene fik ikke besked på at tjekke deres tro efter på den ene eller anden måde. Men når de så blev større, skulle forældrene opdrage dem i troen og indprente dem Guds bud, både ude og hjemme. 5. Mos. 6, 7.
Der er jo kommet en ny pagt, som man i modsætning til den gamle ikke automatisk bliver indlemmet i bare fordi man er Israelit. Hebr 8 taler om, at Gud vil lægge sine love i vort indre og skrive dem i vore hjerter (v. 10). Dernæst står der i vers 11-12: " Ingen skal længere belære sin landsmand og sin broder og sige: ›Kend Herren!‹ For alle kender mig, fra den mindste til den største. v12 Jeg tilgiver deres uret og husker ikke længere på deres synd.«" Det er derfor umuligt, at indgå i denne pagt med mindre man har taget imod frelsen og lever i troen.
Mht. de demente. Jeg mente heller ikke, at vi skulle døbe dem, men i et tidligere indlæg spurgte jeg: hvad med de (døbte) kristne, der bliver demente? Hvis troen sidder i forstand og beslutning, må de jo så automatisk være redningsløst frafaldne og fortabte? Hvad vil du sige til det?
Bibelen giver ikke svaret. Derfor kan jeg heller ikke give det.
|
|
Til toppen
|
|
|
#16709 - 14/08/2003 14:28
Re: Spædbørn kan ikke tro
[Re: malli]
|
Bruger
Reg.: 11/08/2003
Indlæg: 38
|
"Hvis du har læst mit tidligere indlæg med Luthers udtalelse siger han nøjagtig det samme, at Himmeriget hører sådanne til, og vi derfor ikke må hindre dem i at blive døbt."
Hov..? Hvor kommer dåben ind her? Vi må ikke hindre dem i at komme til Jesus, men kan du se ordet "dåb" i disse vers? Nej, vel?
Jesus velsignede dem. Please, ikke lægge andet i versene, end der står.
|
|
Til toppen
|
|
|
|