Hej DHP,
Det Joyce skriver:
"The transition to an RNA world, like the origins of life in general, is fraught with uncertainty and is plagued by a lack of experimental data "
passer ikke mere. Siden han skrev dette i 1986, er der kommet meget forskning til, og teorien er et værdifuldt bud på, hvordan det tidlige liv er organiseret.
Den eksperimentelle viden, der er bygget op, går især på punkterne:
-That if such polymers form, they could replicate themselves.
-That such self-replicating RNA molecules would have all the functions needed to sustain an organism.
-That such an RNA organism could give rise to a modern organism with protein catalysts, coded on the reproducing material, and the means to decode them.
hvor man inden for de sidste par år har fundet, at protein syntetiseres alene ud fra RNA-enzymer. Proteinerne i ribosomerne er kun med til at give strukturel stabilitet. At RNA kan være det eneste arvemateriale er jo en kendt sag, se bare på RNA-virus som influenzavirusset. Og at det kan tjene alle cellens funktioner er om end ikke vist - langt fra - så dog støttet af den lange række af RNA-enzymer, der er fundet i de sidste 10-15 år.
Og man arbejder bl.a. på at vise, hvordan en RNA-verden kunne udvikles videre til en protein-RNA-verden (og senere til en DNA-RNA-protein-verden)
Men jeg påstår sandelig heller ikke, at gåden om livets opståen er opklaret, slet ikke. Jeg siger bare, at Joyce ikke har ret mere: Der er mange eksperimentelle data, der tyder på, at livet i en overgang har været RNA-baseret. Og det du diskuterede i en tidligere deltråd, var sandsynligheden for at aminosyrer kunne samles spontant til enzymer. Det er ikke relevant. Man skal undersøge, hvordan RNA-enzymerne, ribozymerne, opstod.
Og så skal man undersøge, hvordan CELLEN selv opstod. Cellen som struktur er jo ikke nedarvet i genomet, men er en selvstændig enhed, der giver sin information videre ved delingen. Om cellen har Michael John Russell i Science 24 oktober 2003 en interessant hypotese, der siger, hvordan clelen KAN have opstået på overgangen mellem undersøiske vulkanske kilder og havet selv, The Alkaline World.
Hans forslag giver en forklaring på, hvordan gradienten mellem det indre og det ydre af en cellen kan være opstået i en mineralsk skabelon, som har givet prebiotiske "organismer" mulighed for at danne energi til processerne (som at samle RNA fra sukker, base og phosphat). Det interessante er, at de kemiske processer genfindes i undersøiske bakterier, og andre som svovlbakteirer, i dag,
Som sagt: RNA-verdenteorien er stadig levedygtig, men du kan som kreationist slå dig til tåls med, at ikke alt er forklaret endnu (om nogensinde).
mvh
LarsBj