Kirkens fødselsdag


Prædiken intro 100px
Pinsedag:

Denne søndag er det pinsedag. Pinsedag tænkes der i kirken særligt på den dag, Jesus sendte Helligånden til jorden. Det skete efter at Jesus havde forladt disciplene og var blevet taget med op til himlen.

Jesus overlod ikke bare disicplene til sig selv, men gav dem Helligånden, som skulle hjælpe dem, nu hvor han ikke selv skulle gå rundt iblandt dem nede på jorden.

Derfor siger han også, at de ikke skal blive bange eller miste modet. Jesus vil igennem Helligånden stadig være nær ved dem og os og give alt, hvad vi trænger til.

På den første pinsedag, 50 dage efter at Jesus var stået op fra de døde, blev de første kristne desuden sendt ud i verden for at fortælle om Jesus. De kunne opleve forfølgelser på grund af deres tro, men her hjalp Helligånden.

Man kalder også pinsedag for kirkens fødselsdag. Nu kunne den kristne tro spredes rundt omkring i verden, for Helligånden kan være overalt og vil følge med og hjælpe de kristne med den store opgave.

På den måde er troen og Helligånden også kommet til os, der lever her 2000 år senere.

Du kan høre mere om dette i kirken pinsedag, hvor prædiketeksten er fra Johannesevangeliet kap. 14, vers 22-31



Holger Skovenborg, 09/05/2005
Et Ord med på vejen

 

Køb og download noder til alverdens forskellige kristne sange

Brug for én at tale med?

I samtalerummet kan du tale med en kristen om alt, hvad du har på hjerte. Det er 100% anonymt, live og fortroligt.

| Sitemap | Til toppen© 2001-2013 Indre Mission. Ansv. redaktør: Peter Guldager Dahl. JesusNet.dk må citeres efter aftale.
Silkjær